Szkoła

21 listopada 1921 roku ostatni duchowni parafii tatarskiej w Studziance Maciej Bajruleicz przekazał plac po spalonym w 1915 roku meczecie pod budowę szkoły.

W zachowanym dokumencie czytamy „1921 roku listopada dnia 21. Ja niżej podpisany mieszkaniec wsi Studzianki, gminy Lubenki części pierwszej, Maciej Bajrulewicz dnia dzisiejszego darowuję mieszkańcom wsi Studzianki, plac pod studziańską szkołę długością dziewięć prętów (pręt =5,0292 metrów czyli 45,26 m) i szerokością siedem prętów (około 35,20 m) rozpołożony we wsi Studziance, tutejszej gminy (Lubenki przyp. Ł. W.) ciągnący się od Wielko-Brzeskiej drogi do ziemi sąsiadów Alberta Szenejki, Piotra Poszuka, Jana Bojarczuka, i sukcesorow po Tomaszu Murawskim, a szerokością od drogi tak nazwanej Januszewskiego budawek Łukaszuka. Plac ten od 1817 roku do 1915, był zajęty pod Studziańskim Mahometańskim meczetem, pobudowany na ziemi moich przodków Mahometan (Muzułmanów), do którego ja siebie liczę jedynym sukcesorem, a oprócz tego, ja jako były mułła, studziańskiej Mahometańskiej parafii, mam jako sukcesor i jako były mułła, w posiadaniu ten plac, od którego płacę podatki i liczę siebie pełnym właścicielem tego placu i dziś właśnie ten (przekreślony wyraz plac w tym miejscu) plac darowuję mieszkańcom wsi Studzianki, pod studziańską szkołę do którego to placu mieszkańcy wsi Studzianki z dnia dzisiejszego zobowiązane są płacić podatki i ponosić wszelkie ciężary”. Akt zawarli Maciej Bajrulewicz i sołtys wsi Studzianka Jan Owczaruk. Sołtys plac i jego grancie obejrzał i stwierdził, że Maciej Bajrulewicz jest właścicielem tego placu oraz na darowiznę zgodził się.

Miejscowa szkoła powstała dopiero w 1953 roku. Przewodniczącym komitetu budowy szkoły był Donald Komarzeniec.

Wcześniej dzieci uczyły się po domach. Szkoły nie ma już od 2016 roku. W budynku zaś którym opiekuje się stowarzyszenie jest stała wystawa poświęcona społeczności tatarskiej. Miejsce to zwane meczeciskiem jest utrwalone na tablicy informacyjnej poświęcona znajdującej się przy szkole. Na terenie obiektu jest pomnik ustawiony w 10-tą rocznice odzyskania niepodległości w 1928 roku. Jak dotąd dokument przekazania placu jest ostatnim o jakim wiemy podpisanym przez ostatniego studziańskiego mułłę. Wg zeznań jego żony duchowny zmarł jeszcze tego samego 1921 roku. Jak dotąd nie udało odnaleźć poświadczenia tego faktu w dokumentach. Akt darowizny znajduje się w Studziance w rękach prywatnych.

 

Nauczyciele którzy uczyli w szkole w Studziance (stale w trakcie uzupełniania i weryfikowania):

    1. Komarzeniec?

    2. Wasiluk

    3. Jan Ogorzała

    4. Eugenia Kowalska

    5. Przybyszewska

    6. Zofia Ziobro

    7. Stanisław Jastrzębski

    8. Maria Pirogowicz

    9. Feliks Pirogowicz

    10. Lidia Żaczkowska

    11. p. Jacynówna

    12.Irena Sobechowicz

    13. Janusz Bobiński

    14. Aniela Żelazowska (Remesz)

    15. Marian Ostapiuk

    16. Eugeniusz Zelent

    17. Tadeusz Maziejuk

    18. Maria Mazur z d. Wilbik

    19. Zbigniew Mitura

    20. Mieczysław Kłoczewski

    21. Czesław Rudziński

    22. Bogumił Pirogowicz

    23. Teresa Derlukiewicz (Rozwadowska)

    24. Roman Filipiuk

    25. Róża Pirogowicz

    26. Elżbieta Jachowicz

    27. Maria Parafiniuk

    28. Anna Sawicka

    29. Irena Skrzypczak

    30. Elżbieta Czajkowska

    31.Mirosława Jakoniuk

    32. Halina Daczkowska

    33.Małgorzata Kaczan

    34. Anna Hołonowicz

    35. Małgorzata Rogoźnicka

    36. Beata Skoczylas

    37. Piotr Sautycz

    38. Barbara Natora

    39.Iwona Szepeta

    40. Dorota Łaska

    41.Marta Bednaruk – Bańkowska

    42. Elżbieta Szczęsna (Kusiuk)

    43.Wiesława Kobrzyńska