Kategorie
Bez kategorii

Wyjazd pociągiem na Dzień Dziecka nad morze

Zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież ze Studzianki na wyjazd pociągiem z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2025r. do Trójmiasta.

W programie:

4:45 Zbiórka na peronie PKP w Białej Podlaskiej
4:47 Wyjazd do Warszawy Wschodniej
6:32 Przesiadka na pociąg do Sopotu
10:30 Przyjazd do Sopotu, spacer ulicą Monte Cassino, Krzywy Domek wejście na molo oraz wizyta na plaży
13:00 Przejazd do Gdańska. Zwiedzanie w formie spaceru historycznego centrum to okazja by zobaczyć pełne uroku zabytkowe Główne Miasto z pięknymi kamieniczkami oraz wspaniały ratusz. Przez najpiękniejszą uliczkę Mariacką udamy się do kościoła Mariackiego. Odkryjemy jego historię, a także historię bezcennych zabytków: słynnego zegara astronomicznego, ołtarza głównego oraz obrazu „Sąd Ostateczny”
Następnie przejdziemy reprezentacyjną Drogą Królewską, którą do miasta wjeżdżali władcy. Przez Bramę Złotą wejdziemy na ulicę Długą przy której mieszkali bogaci patrycjusze, kupcy i żeglarze. Idąc dalej wejdziemy na Długi Targ na którym są liczne zabytki: Studnia Neptuna,
Dwór Artusa, Złota Kamieniczka, kamienice królewskie oraz Brama Zielona. W trakcie spaceru przewidziana jest przerwa na obiad oraz czas na wizytę w Rodzinnym Centrum Rozrywki
18:40 Wyjazd z Gdańska, przesiadka Warszawa Wschodnia
22:55 Przyjazd do Białej Podlaskiej.

Koszt wyjazdu wynosi 100 zł od dziecka. Osoba dorosła 250 zł. Cena obejmuje przejazd z Białej Podlaskiej pociągiem do Sopotu i powrót z Gdańska do Białej Podlaskiej w dniu 1 czerwca 20205r., transport z Sopotu do Gdańska, wejście na molo w Sopocie, obiad, wejście do Centrum Rozrywki opiekę pilota i przewodnika, ubezpieczenie na czas wyjazdu.

Zapisy 501 266 672 lub emailem  stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl do 27 kwietnia 2025r.

Działanie jest dofinansowane ze środków budżetu gminy Łomazy w ramach zadania zleconego.

Kategorie
Bez kategorii

Akcja sprzątania Czysta Rzeka 26 kwietnia 2025

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza do współpracy i udziału w sprzątaniu rzeki Zielawy oraz jej okolicy w ramach ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka. Do akcji przyłącza się po raz szósty stowarzyszenie ze Studzianki z Gminą Łomazy, Łomaskie Stowarzyszanie Rozwoju, Zespół Szkół w Łomazach, i mieszkańcy regionu. W tym roku będzie ona skupiona na rzekach Zielawa, Lutnia i Grabarka oraz drogach prowadzących do tych akwenów wodnych. Co roku niestety obserwujemy nagromadzenie licznej ilości różnego rodzaju śmieci w korycie rzeki jak i na brzegach. W tym celu powstał sztab w Studziance, który będzie koordynował całe przedsięwzięcie. Zachęcamy i zapraszamy do udziału w tej niezwykłej akcji wolontariuszy, którzy mogą zgłaszać się poprzez stronę akcji https://system.operacjarzeka.pl/?actionSlug=czysta-gmina-lomazy&actionId=2790 lub telefonicznie 501 266 672, emailem stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl lub poprzez media społecznościowe do 15 kwietnia 2025r. Rozpocznie się zbiórką w parku w Łomazach przy scenie  dniu 26 kwietnia 2025r. o godz. 10:30.  Można też rejestrować się przez stronę www.operacjarzeka.pl dalej klikając zostań wolontariuszem i wybierając sztab Studzianka. Osoby nieletnie powinny posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.  Całe przedsięwzięcie organizuje wydawca magazynu „Kraina Bugu. Sztab Główny znajduje się w Łosicach. Akcja opiera się o Sztaby Lokalne, które zgłaszają się do akcji na zasadach wolontariatu. Akcje wspiera PW Komunalnik z Białej Podlaskiej. Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie https://operacjarzeka.pl

Kategorie
Bez kategorii

Akcja Czysta Rzeka Zielawa 5 kwietnia 2025r.

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza do współpracy i udziału w sprzątaniu rzeki Zielawy oraz jej okolicy w ramach ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka w dniu 5 kwietnia 2025r.  Do akcji przyłącza się po raz szósty stowarzyszenie ze Studzianki z Gminą Łomazy, Łomaskie Stowarzyszanie Rozwoju,  Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej oraz harcerze i mieszkańcy regionu. W tym roku będzie ona skupiona na rzekach Zielawa, Lutnia i Grabarka oraz drogach prowadzących do tych akwenów wodnych. Co roku niestety obserwujemy nagromadzenie licznej ilości różnego rodzaju śmieci w korycie rzeki jak i na brzegach. W oparciu o wolontariuszy zamierzamy posprzątać rzeki na obszarze gminy Łomazy zarówno z kajaka jak i pieszo. W tym celu powstał sztab w Studziance, który będzie koordynował całe przedsięwzięcie. Zachęcamy i zapraszamy do udziału w tej niezwykłej akcji wolontariuszy, którzy mogą zgłaszać się poprzez stronę akcji https://system.operacjarzeka.pl/?actionSlug=czysta-zielawa&actionId=2789 lub telefonicznie 501 266 672, emailem stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl lub poprzez media społecznościowe do 27 marca 2025r. Rozpocznie się zbiórką  o godz. 11:00 na moście Jusaki – Zarzeka.  Grupa w Studziance spotyka się przy świetlicy o 12:00. Można też rejestrować się przez stronę www.operacjarzeka.pl dalej klikając zostań wolontariuszem i wybierając sztab Studzianka. Osoby nieletnie powinny posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.  Całe przedsięwzięcie organizuje wydawca magazynu „Kraina Bugu”. Sztab Główny znajduje się w Łosicach. Akcja opiera się o Sztaby Lokalne, które zgłaszają się do akcji na zasadach wolontariatu. Akcje wspiera PW Komunalnik z Białej Podlaskiej. Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie https://operacjarzeka.pl

Kategorie
Bez kategorii

346. rocznica osadnictwa tatarskiego w Studziance

Dzisiaj mija 346. rocznica nadania ziemi dla społeczności tatarskiej w Studziance przez króla Jana III Sobieskiego. 12.03.1679 aktem w Gronie król nadał ziemię w Studziance (położonej w kluczu łomaskim w ekonomii brzeskiej), Samuelowi Romanowskiemu i jego żonie Reginie z Kieńskich. Tatarzy z oddziałów rotmistrza Samuela Murzy Koryckiego otrzymali wsie Lebiedziew i Małaszewicze w ekonomii brzeskiej, oraz kilka wsi w ekonomii kobryńskiej. Dokument ten przyznał rotmistrzowi Danielowi Szabłowskiemu włości w Małaszewiczach. W tym samym czasie w ekonomii grodzieńskiej osadzono rotmistrza Bohdana Kieńskiego, Gazę Sieleckiego i Oleyowskiego, którzy otrzymali wsie Bohoniki, Drahle i Malawicze Górne. 

Do dzisiaj po społeczności tatarskiej pozostały dwa cmentarze w Studziance i Zastawku k. Terespola, nazwy miejscowe, liczne dokumenty, oraz pamięć.

Kategorie
Bez kategorii

Odeszła Feliksa Gąska

W dniu 10 marca 2025 roku zmarła w wieku 91 lat Feliksa Gąska córka Wacława Kalinowskiego i Magdaleny z domu Pajnowskiej.

Pochowana została na cmentarzu parafialnym w Łomazach.

Niech Spoczywa w pokoju.

 

Kategorie
Bez kategorii

Zmarła Genowefa Hołubowicz

W dniu 9 marca 2025 roku odeszłą z naszej społeczności w wieku 88 lat Pani Genowefa Hołubowicz córka Wacława i Bronisławy. Pochowana została na cmentarzu parafialnym w Łomazach.

Niech spoczywa w pokoju.