Kategorie
Bez kategorii

Echo Studzianki po raz 55-ty.

Ukazał się 55. Numer kwartalnika „Echo Studzianki”. W aktualnym wydaniu można przeczytać o sukcesie sióstr Anny i Zuzanny Wysockich, które zostały wyróżnione przez Premiera za osiągnięcia i wyniku w nauce na poziomie szkoły średniej. Zawiadamiamy o odejściu od Nas w ostatnim czasie urodzonych w Studziance Pań Kazimiery Powszuk z domu Chrystowskiej

i Heleny Makaruk z domu Ejsmont.

Swoimi wspomnieniami dzieli się Pani Helena Golwiej z domu Kowalewska, pedagog pochodząca ze Studzianki, która nostalgicznie wraca pamięcią do dawnych czasów dzieciństwa i młodości.

Piszemy o sukcesach naszych mieszkanek tych kulinarnych Agnieszki Stanilewicz

i sportowych niesamowitej Zuzanny Jaśkiewicz a także występach artystycznych zespołu wokalnego „Studzianczanie”. W dziale historycznych źródeł zamieszczamy spis pełnoletnich mieszkańców Studzianki z 1946 roku.

W cyklu nazwiska ze Studzianki tym razem publikujemy krótki wywód genealogiczny i pochodzenie rodziny Kukawskich.

Ponadto zamieszczamy relacje z minionych wydarzeń jakiem miały miejsce w Studziance. Informujemy o 255. rocznicy bitwy  konfederatów barskich na tzw. Głuchu. Ponadto w kąciku poetyckim zamieszczamy piękny utwór o Studziance wykonywany przez zespół Studzianczanie.

 

Zachęcamy do lektury.

Bieżące wydanie numeru czasopisma powstało m.in. dzięki nieocenionej pomocy Małgorzaty Maksymiuk, Mirosławy Jaśkiewicz,  Kamili Telaczyńskiej-Golwiej, Adriana Niedźwiedzia,  Mirosława Wędy i Beaty Kaczmarek. Serdecznie dziękujemy. 

 

 

 

 

Kategorie
Bez kategorii

Nagrobek z mizaru w ewidencji grobów weteranów

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dokonał wpisu grobu generała Józefa Bielaka spoczywającego na cmentarzu tatarskim w Studziance do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski nr ewidencyjny 9483.

Józef Bielak zmarł w czerwcu 1794 roku. Uczestniczył w walkach podczas konfederacji barskiej, wojny polsko-rosyjskiej 1792, w okresie powstania kościuszkowskiego. Posiadał ziemię m.in. w Koszołach i w Studziance.

Więcej o generale Józefie Bielaku w kwartalniku „Echo Studzianki” w numerze 8 z 2011 roku czytaj

Łukasz Węda