Kategorie
Bez kategorii

Nowy numer kwartalnika Echo Studzianki

Ukazał się podwójny kwartalnik „Echo Studzianki”. W połączonym 53 i 54 numerze przedstawiamy artykuł o gimnastyce Zuzannie Jaśkiewicz. 

Prezentujemy wspomnienia „Kameccy z Łysej Góry”.

Nie zabrało tekstów i tematyce tatarskiej m.in. tatarski folwark w Ortelu Królewskim. Sławomir Hordejuk pisze o tatarskich znachorach ze Studzianki.

W dziale nazwiska że Studzianki familia Pajnowskich.

Dla miłośników poszukiwań przodków prezentujemy mieszkańcy Studzianki w 1924 roku.

Wspominamy zmarłą Irenę Dąbrowską-Dawidziuk.

Konrad Bojarczuk pisze o wsparciu dla OSP Studzianka.

Ponadto relacje z minionych wydarzeń, kącik poetycki i Studzianka w starej fotografii.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za pomoc w powstaniu bieżącego numeru: Małgorzata Maksymiuk-Stefaniuk, Sławomir Hordejuk, Konrad Bojarczuk, Małgorzata Marczewska.

Czasopismo w wersji papierowej dostępne w Studziance, a wersja elektroniczna tutaj

Kategorie
Bez kategorii

Kolejny tytuł Zuzy Jaśkiewicz

21 września 2024 roku Niesamowita Zuzanna Jaśkiewicz trenująca gimnastykę artystyczną w Stowarzyszeniu Gimnastyki Artystycznej w Białej Podlaskiej zajmuje I miejsce w XIV Ogólnopolskim Turnieju o Złotą Maczugę w Katowicach zorganizowanym przez UKS Katowice. Serdeczne gratulacje.

Foto fanpage UKS Katowice

Kategorie
Bez kategorii

Powstaje Koło Gospodyń Wiejskich

Sołtys miejscowości Studzianka zaprasza na zebranie dotyczące założenia koła gospodyń 17.09.2024 (jutro) o godzinie 19.00 w miejscowej świetlicy.

Kategorie
Bez kategorii

Sękacze Agnieszki i Eugeni Stanilewicz jedne z najlepszych

Agnieszka i Eugenia Stanilewicz zajęły II miejsce podczas X Bialskiego Festiwalu Sękaczy, który odbył się 15 września 2024r. w Drelowie.

Agnieszka Stanilewicz w wypowiedzi dla „Dziennika Wschodniego” tak mówiła o swoich wyrobach: Właściwie to moja mama pierwsza we wsi zaczęła wypiekać sękacze, a później inne kobiety się uczyły- zaznacza Agnieszka Stanilewicz. – Do paleniska zawsze używam drzewa liściastego, olszyny lub brzozy. To też ma znaczenie. To jak ciasto później wygląda zależy też od sposobu polewania nad ogniem. I składniki. Oczywiście masło 82 proc., mąka 450 i wiejskie jajka. Jeśli wszystko jest swojskie, to sękacz powinien być smaczny- uważa pani Agnieszka. Trzeba też zarezerwować sobie kilka godzin. – To pracochłonne, owszem. Co najmniej dwie godziny nad ogniem, jednocześnie polewa się i dokłada drewno. Można się naprawdę zmęczyć. Dlatego młodzi wcale nie są chętni do nauki- nie ukrywa nasza rozmówczyni. Dostaje zamówienia z całej Polski i na różne okazje. – To się zmieniło. Kiedyś to głównie na weselach czy komuniach stawiało się sękacz na stole. Dzisiaj okazje są różne: urodziny, prezenty, dla lekarza albo komuś do spróbowania. Ostatnio ktoś z Wielkopolski u mnie zamówił, bo nigdy nie jadł – przyznaje cyt. za Dziennik Wschodni https://www.dziennikwschodni.pl/biala-podlaska/zadnych-ulepszaczy-tylko-swojskie-produkty-sekacz-juz-nie-tylko-na-wesele,n,1000349554.html

 

Serdeczne gratulacje. Wśród 26 wystawców jacy zgłosili się na wydarzenie byli także inni twórcy że Studzianki: Anna i Krzysztof Niedźwiedź

oraz Jolanta Niedźwiedź.

Wygrał sękacz z Rokitna. Organizatorem imprezy byli Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Gmina Drelów.

Fot. Adrian Niedźwiedź i Gminne Centrum Kultury w Drelowie

Kategorie
Bez kategorii

Zmarła Helena Makaruk z d. Ejsmont

23 sierpnia 2024 roku w wieku 98 lat odeszła Pani Helena Makaruk z domu Ejmont najprawdopodobniej najstarsza osoba pochodząca ze Studzianki.

Przyszła na świat 12 sierpnia 1926 roku w Studziance z ojca Aleksandra i Marii z Krzymowskich. W 1957 roku wyszła za mąż za Mieczysława Makaruka. Z tego związku doczekała się dwóch córek.

Jak podkreślała w jednym z wywiadów w 2021 roku receptą na długowieczność jest spokój. W życiu z nikim się nie kłóciła. Stale byłam wesoła – podkreślała Śp. Pani Helena. Czasu wystarczało na pracę i domowe obowiązki.  W głowie już myśli różne są i przypominają się młode lata mówi na koniec rozmowy. Jeszcze Pan Bóg daje siły a nikomu w życiu krzywdy nie zrobiłam. Wszystko przeszło, teraz tylko śmierci wyglądam. Wszystko przeszłam. Śmierć nie minie. Żeby Pan bóg dał aby nie męczyć się – kończyła naszą rozmowę sędziwa Pani Helena.

Była Autorką opowieści o Studziance zawartych w pierwszym tomie publikacji „Studzianka we wspomnieniach”.

Nich spoczywa w pokoju.


Kategorie
Bez kategorii

Wybory Sołtysa

8 września 2024 roku odbyło się zebranie wiejskie sołectwa Studzianka podczas którego miały miejsce wybory Sołtysa i członków Rady Sołeckiej Sołectwa Studzianka. Udział w nim wzięło 79 mieszkańców miejscowości Studzianka.

Zgłoszono kandydatury: Mirosławy Jaśkiewicz i Stanisława Dziobka. 55 głosów otrzymał obecny Sołtys Stanisław Dziobek a 21 kontrkandydatka Mirosława Jaśkiewicz. Gratulacje dla zwycięzcy.

Do Rady Sołeckiej weszli Jarosław Janowicz, Mirosława Jaśkiewicz, Leszek Olichwirowicz, Kazimierz Rozwadowski, Józef Szenejko.

Na zebraniu dokonano podziału funduszu sołeckiego. Kwotę 20 tyś. zł przeznaczono na droge do Pani Agnieszki Stanilewicz, 5 tys na altankę, 5,3 tys. na wyrównanie dróg a 3 tyś. na doposażenie świetlicy wiejskiej w Studziance.