Kategorie
Bez kategorii

16. Spotkania z kulturą tatarską i regionalną – relacja Radia BiPeR

https://radiobiper.info/galeria/16-spotkania-z-kultura-tatarska-i-regionalna-13-tatarska-piatka-w-studziance/

Kategorie
Bez kategorii

Gimnastyczka Zuzanna

               

Sukcesy Zuzanny Jaśkiewicz w gimnastyce artystycznej

Mieszkańcy Studzianki zawsze byli aktywni fizycznie. Kiedyś mieliśmy wspaniałą drużynę siatkarek pod kierunkiem Tadeusza Maziejuka, które walczyła w finale Mistrzostw Polski. Funkcjonował ludowy klub sportowy. Są w naszej miejscowości piłkarze, biegacze, szachiści czy zawodnicy Nordic Walking. W ostatnim czasie ogólnopolskie sukcesy w gimnastyce artystycznej zaczęła odnosić Zuzanna Jaśkiewicz.

Dwunastoletnia mieszkanka Studzianki Zuza Jaśkiewicz to skromna i pokorna osoba. Jej pasją stała się gimnastyka artystyczna. Nie chce zbytnio mówić o tym czym się interesuje. Jest na początku swojej gimna-stycznej drogi. Na spokojnie, niech trenuje i osiąga zamierzone cele. Wszystko jest przed nią.  Pytana skąd przyszedł pomysł na gimnastykę odpowiada zdawkowo, że była piłka nożna, potem taekwondo i tańce. Jednak to nie było to, wygrała gimnastyka.

Zuzanna od 2021 roku trenuje w  Stowarzyszeniu Gimnastyki Artystycznej w Białej Podlaskiej. Trenuje na różnych przyborach artystycznych piłka, maczugi, obręcz, wstążka. Obecnie na zawodach startuje w układzie
z obręczą. Opanowanie układu wymaga bardzo dużo ćwiczeń, natomiast najtrudniejszym z nich jest pokonanie lęku przed występem. Zuza ćwiczy 3 razy w tygodniu po 2-3 godz.  Na pytanie co daje je gimnastyka odpowiada zwięźle: „Gimnastyka to moja pasja, jak jestem na ćwiczeniach to zapominam o szkole i wszystkim. Ćwiczenia są męczące, ale jednocześnie relaksujące”. Rodzi-ce jak i rodzeństwo bardzo jej kibicują, trzymają mocno kciuki. Z przyjemnością oglądamy każdy jej występ, jeżeli mamy możliwość to na żywo, gdy zawody są daleko to także on-line – podkreśla dumna mama Emilia Jaśkiewicz. Rodzice życzą jej dużych osiągnięć, ale zawsze powtarzają, aby pamiętała, że „w gruncie rzeczy nie trzeba być w czymś najlepszym, wystarczy, że się to kocha” Przez ponad 3 lata Zuzanna Jaśkiewicz brała udział w 28 zawodach. Od 2022 roku powoli, powoli zaczęła plasować się na coraz wyższych miejscach w swoich grupach wiekowych, a także w układach z przyborem. Rywalizacja odbywa się w różnych miejscach Polski np. Warszawa, Białystok, Katowice, Dobczyce, Łodygowice, Ząbkowice Śląskie, Katowice, Kędzierzyn Koźle. Wszystkie starty w zawodach są dla Zuzy tak samo ważne. W tym roku wygrała kilka ważnych turniejów ogólnopolskich. Zajęła II miejsce w Walentynkowym Turnieju w Białej Podlaskiej. Była trzecia w VI Ogólnopolskim Turnieju w Gimnastyce Artystycznej PRINCESS CUP 2023 w Ząbkowicach Śląskich. Ponownie była druga w Ogólnopolskim Turnieju w Gimnasty-

styce Artystycznej „Dziki Świat Magii” w Gogolinie. W końcu przyszły wielkie wygrane w ogólnokrajowych zawodach. Warto wymienić zwycięstwo w Ogólnopolskim Turnieju w Gimnastyce Artystycznej w Białej Pod-laskiej. Ponowna wygrana tym razem w Warszawie w Ogólnopolskim Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Young Stars. Wygrała też Międzynarodowy Turniej w Gimnastyce Artystycznej Brawo Summer Cup w Białymstoku. Poza treningami Zuza ćwiczy troszeczkę
w domu, głównie jest to tylko rozciąganie, ponieważ nie ma do tego odpowiednich warunków, gdyż potrzebna jest duża przestrzeń i baaardzo wysoki
sufit dodaje Zuzanna Jaśkiewicz. Jest ona też stypendystką Wójta Gminy Łomazy za osiągnięcia sportowe. 

Jak uważa jej trenerka Pani Natalia Pawluk ze Stowarzy-szenia Gimnastyki Artystycznej  Białej Podlaskiej Zuzanna to bardzo zdolna i utalentowana zawodniczka, a najważniejsze pracowita. Bierze udział w ogólnopolskich zawodach na których zajmuje wysokie miejsca.

W domu ma liczne puchary i medale. Przy zbiorze jej dyplomów widnieje motto: ’Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń’ – i niech ono będzie wyznacznikiem do dalszego rozwoju naszej gimnastyczki. Życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów”

Gimnastyka artystyczna polega na wykonywaniu programów tanecznych oraz akrobatycznych przy akompaniamencie muzyki z użyciem różnych przyborów, takich jak wstążki, obręcze, maczugi i piłki. Gimnastyka artystyczna jest trudną dyscypliną, wymagającą precyzji, intensywnego treningu i wielu wyrzeczeń. Jedno małe potknięcie może zaważyć na ocenie całego układu. Zuzanna Jaśkiewicz udowadnia, że dzięki pasji i ciężkiej pracy można odnieść sukcesy na arenie krajowej, a nawet międzynarodowej.

Choć to krótka historia Zuzy, to może inspirować innych pokazując, że determinacja i miłość do tego, co się robi, mogą pro-wadzić do wspaniałych osiągnięć. W naszym małym, aktywnym fizycznie społeczności mamy nadzieję, że przykład Zuzy sprawi, że więcej młodych mieszkańców Studzianki będzie chętnie angażować się w sport. Życzymy Zuzannie wytrwałości, radości z każdego treningu i dalszych sukcesów na gimnastycznej scenie.

                                        Łukasz Węda

Ps. Jeśli chcesz pomóc rozwijać sportowe zainteresowania mieszkańców Studzianki lub wspierać młode talenty, zapraszamy do kontaktu. Twoje wsparcie może być kluczowe dla przyszłości naszych młodych sportowców.

                          

Kategorie
Bez kategorii

Spotkanie z kulturą tatarską i regionalną

13 lipca 2024

16:00 Otwarte warsztaty łucznictwa tradycyjnego na Łysej Górze – Studzianka 42

19:00 Tatarski Spływ Kajakowy Studzianka – Ortel Królewski 8 km (zapisy 731 929 317)

14 lipca 2024

11:30 Pochodzę stąd, czyli mieszkańcy Studzianki w XIX i XX wieku warsztaty poprowadzi Łukasz Węda w budynku po szkole.

12:00 Otwarcie Biura Zawodów dla biegów w budynku po szkole.

12:30 Spacer tematyczny na cmentarz tatarski z Meczeciska, zwiedzanie z przewodnikiem. Start z placu po szkole tzw. Meczeciska

14:00 biegi dla dzieci i młodzieży przy budynku po szkole.

14:30-17:40 atrakcje z animatorem na placu przy szkole.

15:00 start biegu „XIII Tatarska Piątka” obok budynku po szkole.

16:00 XVI Tatarski Turniej Rodzinny (rzuty podkowami, strzelanie z łuku, rzut strzałą, slalom Tatara)

17:00 rozdanie nagród przy świetlicy

Ponadto: 

kuchnia tatarska i regionalna, konkurs wiedzy o Tatarach i Studziance, łucznictwo tradycyjne, przejazdy konno, promocja dziedzictwa kulturowego regionu, wystawa Studzianka w starej fotografii, wystawa Studzianka w obiektywie Fotoklubu Podlaskiego,

Muzeum Wsi Podlaskiej zaprasza Studzianka 71, gra terenowa „Poszukiwanie tatarskiego skarbu” (zapisy 501 266 672), kwartalnik „Echo Studzianki” i książka „Studzianka we wspomnieniach”.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości STUDZIANKA, Gmina Łomazy, OSP Studzianka, Sołectwo Studzianka

Kategorie
Bez kategorii

Zmarła Irena Dąbrowska z d. Dawidziuk

Śp. Pani Irena po lekturze książki „Studzianka we wspomnieniach” grudzień 2023r. Fot. Marta Pleskot

5 lipca 2024 roku w wieku 89 lat odeszła Irena Dąbrowska Dawidziuk. Urodziła się 24.04.1935 roku w Studziance z ojca Jana i Heleny z Gąsków. Była siostrą podróżnika Eugeniusza Dawidziuka. Śp. Pani Irena wspierała przez lata działania Stowarzyszenia Rozwoju Miejskości Studzianka. Była Autorką wspomnień o Studziance z dawnych lat. Żywo interesowała się tym co się dzieje w Naszej miejscowości. Pozostanie w pamięci na zawsze jako pogodna, uśmiechniętą i aktywną osobą. Działała społecznie przez wiele lat m.in. w Związku Inwalidów Wojennych oraz Uniwersytecie Trzeciego wieku przy Akademii Bialskiej.

Jej ostatnie pożegnanie  miało miejsce w Łomazach 10.07.2024r. w postaci różańca o godzinie 10 tej a następnie mszą w miejscowym kościele o godzinie 11. Po niej Śp. Irena spoczęła  w towarzystwie rodziny, znajomych i sąsiadów na cmentarzu w Łomazach. Niech jej ziemia będzie lekka. 

Kategorie
Bez kategorii

Porządkowanie cmentarza tatarskiego

Na strażaków zawsze można liczyć. Pokazali to druhowie z OSP Studzianka pod komendą Konrada Bojarczuka . Po raz kolejny szybko i sprawnie skosili trawę na mizarze tatarskim w Studziance. Uprzątnęli śmieci i gałęzie. Mimo pracy zawodowej, rodzin i innych obowiązków trzeci rok z rzędu zadbali o cmentarz tatarski w Studziance. Wyrwali samosiejki i pościnali krzewy oraz chaszcze. Dziękujemy serdecznie.

Nekropolia prezentuje się bardzo pięknie. Dziękujemy za akcję.
Na cmentarzu tatarskim w Studziance pochowani są głównie wojskowi rotmistrzowie, majorowie, pułkownicy i tatarski generał Józef Bielak. Tatarzy byli osadzani od czasów Jana III Sobieskiego. Posiadali ziemię w Studziance i okolicach . Był tutaj meczet do 1915 roku. Na cmentarzu odczytano podczas inwentaryzacji ponad 300 nagrobków. Jest to jeden z sześciu tego typu obiektów w Polsce. Obiektem obejmuje się od lat Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka z ramienia Muzułmańskiego Związku Religijnego.