Kategorie
Bez kategorii

Operacja Czysta rzeka po raz drugi w tym roku

127 wolontariuszy podzielonych na kilka grup porządkowało tereny przy rzekach Zielawa i Lutnia oraz okolice dróg i lasów. Warto podkreślić, że w tym roku padł rekord frekwencyjny!

 

 

Do akcji przyłączyło się blisko 20 kajakarzy płynących Zielawą od strony Jusaków-Zarzeki. Harcerze pod wodzą Agnieszki Garbatiuk sprzątali Szymanowo i Jusaki-Zarzekę. Marcin Głowacki wraz z Łomaskim Stowarzyszeniem Rozwoju porządkował miejscowość Łomazy oraz obwodnicę. Grupa Elżbiety Rusek i Renaty Krasuska-Adamiak porządkowała Łomazy i ulicę Kozłowską oraz las na Kozły. Jedna z ekip pod kierunkiem Pani Danuty Michalczuk oczyszczała zakątki Korczówki, inna natomiast Koszoły i okolice. Działało w terenie również Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, przyłączyli się też wolontariusze z Białej Podlaskiej i Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.

Łącznie zebrano 2 tony śmieci.

Kategorie
Bez kategorii

IV Wiosenne Spotkanie z Piosenką Ludową

Galeria Radio Biper

https://radiobiper.info/galeria/wiosenne-spotkanie-z-piosenka-ludowa-w-studziance/

20.04.24 r. (sobota), w świetlicy wiejskiej w Studziance odbyło się Wiosenne Spotkanie z Piosenką Ludową.

Tradycje ludowe wciąż żyją w sercach i umysłach ludzi. Są nieodłączną częścią naszej kultury oraz tożsamości. W obliczu szaleńczego, współczesnego rozwoju, takie wydarzenia są bardzo istotnym elementem pozwalającym zachowywać i promować tak ważną dla nas ludową kulturę.

Suto zastawione stoły, gwar wspólnych rozmów, obecność wspaniałych zespołów śpiewaczych, które uraczyły wszystkich swoimi występami, piękne ludowe stroje-wszystko to tworzyło niezwykłą atmosferę, która z pewnością pozostanie w pamięci na długo!

Radość z tańca i śpiewu zjednoczyła wszystkich obecnych. Do wspólnej potańcówki zaprosił zespół EFEKT.

W biesiadzie uczestniczyły i wystąpiły takie zespoły jak:

-„Luteńka” z Koszoł

-„Pohulanka” z Kopytnika

-„Poranna Rosa” z Korczówki

-„Tęcza” z Dąbrowicy Dużej

-„Śpiewam, Bo Lubię” z Łomaz

-„Biesiadnicy” z Żeszczynki

-„Studzianczanie” ze Studzianki

Swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście:

Wójt Gminy Łomazy-Jerzy Czyżewski

Sołtys wsi Studzianka-Stanisław Dziobek

Radny Gminy Łomazy Grzegorz Wysocki pochodzący ze Studzianki.

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka-Łukasz Węda oraz mieszkańcy wsi Studzianka.

Uroczystość zorganizowano dzięki Funduszom pozyskanym z projektu SRMS finansowanego przez Gminę Łomazy; środkom z Gminnego Ośrodka Kultury oraz wkładowi zespołu „Studzianczanie.

Tekst: Beata Kaczmarek GOK Łomazy

Kategorie
Bez kategorii

Remont drogi tzw. granicy

Gmina Łomazy z dofinansowaniem 180 000,00 zł na modernizację drogi gminnej w Studziance.

W ramach dotacji celowej ze środków budżetu z Województwa Lubelskiego w kwocie 180 tys. zł zostanie zmodernizowana droga dojazdowa do gruntów rolnych o numerze działki 1284 (tzw. granica z Gminą Piszczac) o długości blisko 1,3 km z kruszywa łamanego (I etap prac).

Prace zostaną wykonane w tym roku, a dokumentacja została wykonana decyzją mieszkańców z budżetu gminy w ramach funduszu sołeckiego m. Studzianka.

info za www.lomazy.pl

Kategorie
Bez kategorii

Przewodnik turystyczny po Studziance

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka prezentuje swoją ofertę w przewodniku w przewodniku turystycznym po wioskach tematycznych
Polski Wschodniej gdzie Studzianka jest od strony 38 do 54. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Poza tym w środku znajdziesz fascynujące historie, praktyczne wskazówki i inspirujące miejsca do odwiedzenia. 

Poradnik jest dostępny do bezpłatnego pobrania w 4 wersjach językowych:

polskim https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2023/11/Przewodnik_turystyczny_WUP_2023.pdf

angielskimhttps://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2024/02/Tourist-guide_WUP_2023.pdf

niemieckim: https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2024/03/Reisefuhrer-WUP_2023.pdf

ukraińskim: https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2024/03/Turystychnyi-putivnyk_WUP_2023.pdf

Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/536437/2021/2022, „Badanie oraz
promowanie idei polskości i tradycji regionalnych w wioskach tematycznych Polski Wsch.”,

Kategorie
Bez kategorii

XVI Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną

Zapraszamy do Studzianki 13-14 lipca 2024 roku po raz 16-ty na Spotkanie z kultura tatarską i regiona-lną.Niebawem podamy program wydarzenia.

Kategorie
Bez kategorii

Zapisy na Bieg XIII Tatarska Piątka

14 lipca 2024 roku w Studziance odbędzie się po raz 13-ty bieg na dystansie 5 km. Zapisy ruszyły na www.time2go.pl w zakładce ZAPISY lub https://dostartu.pl/xiii-tatarska-piatka-v10658 Zapraszamy do zapisów także dzieci dla których przewidziano krótsze dystanse. Bieg ma między innymi na celu promocję walorów turystyczno-przyrodniczych Gminy Łomazy i Powiatu Bialskiego, promocję dziedzictwa kulturowego gminy Łomazy oraz upamiętnienie pobytu ludności tatarskiej w Studziance.

 

Kategorie
Bez kategorii

Akcja Czysta rzeka po raz drugi w tym roku

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka po raz drugi w tym roku zaprasza do współpracy i  udziału w sprzątaniu rzeki Zielawy oraz jej okolicy w ramach ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka. 27 kwietnia 2024r. sztab w Studziance  posprząta  Niedźwiedzicę, drogę do Koszoł od kapliczki i drogę za mostem do Łomaz. Zachęcamy także do sprzątania rzeki Zielawy i Lutni z kajaków. Szkoła i harcerze z Łomaz będą uczestniczyć w akcji pieszej na Szymanowie, Jusakach Zarzece, Korczówce i drodze na Kozły. sztab Studzianka telefonicznie 501 266 672, emailem stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl lub poprzez media społecznościowe do 25 kwietnia 2024r.

W Studziance zbiórka na kajakowym przystanku przy moście w Studziance w stronę Łomaz o godz. 10:00 a 10:30 przy kapliczce na krzyżówce do Koszoł. Zbiórka w Łomazach w parku przy scenie o godzinie 11:00

Osoby nieletnie powinny posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.  Dla uczestników mamy koszulki akcji, rękawiczki oraz worki na śmieci.

W akcji udział weźmie również Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju. Działania odbędą się przy wsparciu Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego i PW sp. o.o Komunalnik z Białej Podlaskiej

Zapisy trwają tutaj https://system.operacjarzeka.pl/?actionSlug=czysta-rzeka-zielawa-w-lomazach&actionId=1319

Kategorie
Bez kategorii

Powstaje książka o szkole w Studziance

W tym roku planowane jest wydanie książki poświęconej dziejom szkoły podstawowej w Studziance. Publikacja będzie ukazywała dzieje tej placówki od fizycznego oddania budynku do użytku w dniu 6 października 1952 roku do jej likwidacji w 2016 roku.

Mury szkoły podstawowej w Studziance opuściło setki absolwentów. Wielu z nich odegrało znaczącą rolę w polskiej nauce, czy kulturze. Szkoła stanowiła centrum życia lokalnej społeczności. Obecnie budynek czeka generalny remont. Liczymy na wsparcie zewnętrzne, który pozwoli na niezbędne prace. Zamierzamy przywrócić  blask  temu obiektowi aby to miejsce tętniło życiem. Jednak historia szkoły jest niezwykle interesująca. To szczególne miejsce w naszej miejscowości. Teren gdzie stał meczet jest placem tzw. Meczeciskiem. To tutaj do 1915 roku stał meczet świątynia tatarska. Ostatni duchowny tatarski imam Maciej Bajrulewicz przekazał 21 listopada 1921 roku na rzecz lokalnej społeczności na ręce ówczesnego sołtysa Jana Owczaruka. Jak czytamy w akcie przekazania Maciej Bajrulewicz zapisał: „Plac darowuję mieszkańcom wsi Studzianki, pod studziańską szkołę do którego to placu mieszkańcy wsi Studzianki z dnia dzisiejszego (21.11.1921r.) zobowiązane są płacić podatki i ponosić wszelkie ciężary”. Mieszkańcy Studzianki szkołę zbudowali własnymi siłami z inicjatywy p. Pirogowicza, byłego kierownika szkoły, przy ofiarnym poparciu Pani Marii Pirogowicz przez 7 lat.

Zwracam się prośbą do Czytelników o wspomnienia, zapisy czy fotografie  ukazujące szkołę w Studziance. Materiały zostaną jedynie zeskanowane i opisane celem zamieszczenia w publikacji.  Może ktoś z Państwa pamięta nauczycieli, którzy uczyli albo swoich rówieśników z ławki? Pozwoli to odtworzyć absolwentów poszczególnych roczników. Wszelkie uzyskane materiały pojawią się także na okolicznościowej wystawie poświęconej szkole.  Zachęcam do kontaktu telefonicznie 501 266 672 lub emailem stowarzyszeniestudzianka@gmail.com Materiały zbieramy do końca czerwca 2024 roku.

Łukasz Węda

Kategorie
Bez kategorii

Nowe wydanie kwartalnika „Echo Studzianki

Do pobrania https://studzianka.eu/wp-content/uploads/2024/04/Echo52.pdf

 

      Oddajemy w Państwa ręce 52. numer kwartalnika „Echo Studzianki”. W bieżącym wydaniu prezentujemy wspomnienia jednej z najstarszych mieszkanek Studzianki Pani Lucji Duch z d. Gruszeckiej liczącej ponad 90 lat. Relacja została spisana przez jej córkę p. Renatę Barciś w latach 2023-2024 w Jeleniej Górze i jest bardzo cenna. Pani Lucja urodziła się w Studziance w 1933 roku i mieszkała w niej przez 19 lat. Serdecznie dziękujemy za podzielenie się swoimi wspomnieniami.

W dalszej części publikujemy wywiad z jednym z najstarszych  żyjących mężczyzn pochodzących ze Studzianki Stanisławem Sienkiewiczem. 91-letni Pan Stanisław trzyma się bardzo  dobrze i pamięcią nadal zaskakuje przypominając wiele interesujących wy-darzeń z przeszłości.

      18 lutego minęła  95-ta rocznica urodzin Marii Mazur z domu Wilbik – wychowawcy oraz pedagoga w studziańskiej szkole.  Prezentu-jemy jej wspomnienia.

Ponadto zamieszczamy wykaz poborowych z naszej miejscowości urodzonych w latach 1887-1925. Jest to spis tych którym nadano kwalifikację wojskową.

Przedstawiamy relacje z minionych wydarzeń oraz zamieszczamy bieżące informacje. W niniejszym wydaniu nie zabraknie stałych rubryk jak Studzianka w starej fotografii oraz kącik poetycki. Zachęcamy do lektury.