Kategorie
Bez kategorii

Relacja filmowa z jubileuszu „Echa Studzianki”

Relacja wideo ze spotkania z okazji Jubileuszowego 50-tego numeru „Echa Studzianki” przygotowane przez Krzysztofa Lewczuka Radio BiPeR https://www.youtube.com/watch?v=yvYk_Tp8a0Y

Kategorie
Bez kategorii

Jubileusz „Echa Studzianki”

W czwartkowe popołudnie 6 grudnia 2022roku w świetlicy w Studziance odbyło się spotkanie jubileuszowe z okazji wydania 50. numeru kwartalnika „Echo Studzianki”w którym, uczestniczyło blisko 40 osób.

Numer 50. do pobrania
https://studzianka.eu/wp-content/uploads/2022/01/Echo50.pdf
Była to okazja do wspomnień i refleksji nad dziedzictwem kulturowym miejscowości Studzianka.
Wśród przybyłych osób byli przedstawiciele Klubu Biegacza Biała Biega reprezentowani przez Prezes Aleksandrę Hordejuk-Gryczkę i Bogdana Korniluka. Z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łomazach była Pani Agata Chwalewska, a z łomaskiej szkoły Pani Dyrektor Bogumiła Wińska. Środowiska naukowe reprezentowali prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Oddział w Białej Podlaskiej dr Tomasz Demidowicz i dr Krzysztof Piech z bialskiej filii AWF-u. Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej stawił się Grzegorz Kurpeta. Na spotkaniu pojawili się także przedstawiciele Klubu Seniora w Piszczacu, mieszkańcy Piszczaca, Chotyłowa, Kościeniewicz, Ortela Królewskiego, oraz Wisznic, Studzianki i Białej Podlaskiej.

Jubileusz stanowił możliwość zwrócenia uwagi na temat roli prasy regionalnej w promocji dziedzictwa kulturowego o czym mówił dr Tomasz Demidowicz. Zaakcentował on ważną rolę stowarzyszenia jako organizacji dbającej o zachowanie przeszłości. Z kolei dr Krzysztof Piech wyraził zadowolenie z wydawania kwartalnika i działań mieszkańców Studzianki, które są dostrzeganie na arenie ogólnopolskiej. Historia Studzianki i regionu propagowana oraz odkrywana jest na podstawie dokumentów archiwalnych, wspomnień, zdjęć i poszukiwań bibliotecznych. Gazeta skupiona na dziedzictwie kulturowym, historii i popularyzacji tradycji, zarówno tatarskiej jak i regionalnej, samej Studzianki oraz szeroko rozumianej okolicy. Na łamach kwartalnika poruszane są tematy historyczne, wspomnieniowe oraz ukazuje mieszkańców tej miejscowości. Wśród stałych rubryk występują: Studzianka w starej fotografii, kącik poetycki, wspomnienia i relacje.
Czasopismo powstało w 2009 roku a jego pomysłodawcą był Sławomir Hordejuk. Przez ten czas kwartalnik tworzyli: Małgorzata Maksymiuk Sławomir Hordejuk, Anita Kukawska, Angelika Goławska, Andrzej Buczyło, Kamil Łojko, Anna Ciołek, Magdalena Us, Mateusz Jaśkiewicz, Joanna Węda, Wiesława Kobrzyńska, Wiesław Węda.
Przez 12 lat ukazało się ponad 400 tekstów, wspomnień o Studziance i relacji z życia mieszkańców Studzianki. Uzbierało się łącznie 840 stron. Zebraliśmy mnóstwo materiałów do dziejów Naszej miejscowości.

Na tym tym numerze wydawanie czasopisma zostało zakończone. 

Powyższy tekst jest wytworem myśli intelektualnej. Wszelkie treści wyżej przedstawione są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przerabianie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione oraz podlega karze.

Łukasz Węda