Kategorie
Bez kategorii

Koszenie i sprzątanie cmentarza tatarskiego

Zapraszamy 1 lipca o godzinie 17:00 na mizar z sekatorami i kosami na coroczne koszenie tatarskiej nekropolii.

Kategorie
Bez kategorii

Studzianka wyróżniona

 

Studzianka wyróżniona nagrodą Starosty Bialskiego. 
Dziękujemy za wniosek wójta Jerzy Czyżewski i dla Starosty Mariusz Filipiuk oraz za to, że wspierają na ile mogą.
Lata pracy społecznej bywają ciężkie. Angelika Goławska Anita Kukawska Mirosława Jaśkiewicz coś o tym wiedzą. Dziękuję licznym wolontariuszom z naszych wydarzeń bez których nie daliśmy rady. Słowa podziękowania należą się dla Darczyńców i mieszkańców Studzianki oraz okolicy. Miło nam że nagrodę otrzymali sąsiedzi z Dokudowa.
 
Co robimy? W skrócie to tak ciężko ale wbrew wielu opiniom naszymi działaniami promujemy moglibyśmy obdarować kilka ośrodków kultury. Warto podkreślić, że nie zatrudniamy ani jednego pracownika.
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka prężnie i dynamicznie funkcjonuje od 2007 roku w myśl zasady uczyć historii i tradycji bawiąc. Misją działania organizacji jest przede wszystkim dbałość i troska o stan cmentarza tatarskiego w Studziance i tradycje miejscowości. Organizacja porządkuje zabytkową nekropolię z krzaków, chaszczy i gałęzi. Przyczyniła się do prac konserwatorskich tego obiektu w latach 2016-18 i inwentaryzacji nagrobków. Członkowie stowarzyszenia oprowadzają po cmentarzu, prowadzą zajęcia warsztatowe odczytywania nagrobków i plenery malarskie.
Ponadto członkowie prowadzą warsztaty kuchni tatarskiej (m. in. 2009 z Robertem Makłowiczem, w 2019 roku ze skoczkami kadry narodowej Piotrem Żyłą i Maciejem Kotem) warsztaty i gry łucznicze poprzez grupę łuczniczą „Tatarzynowie”, gry terenowe np. „Poszukiwanie tatarskiego skarbu”. Organizacja wydaje od 2009 roku regularnie kwartalnik „Echo Studzianki” czasopismo promujące region. Przy stowarzyszeniu działał w latach 2008-2015 młodzieżowy kabaret „Zielawa”, Ponadto realizujemy projekty z środków krajowych i unijnych z których m. in. stworzono murale na przystankach autobusowych, witacze, tablice upamiętniające nazwy miejscowe, zakupiono stroje łucznicze. Od 2009 organizujemy coroczne Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną, od 2011 roku Dzień Seniora, od 2012 zawody biegowe „Tatarska Piątka”, od 2016 roku Powiatowe Spotkania z piosenką patriotyczną i biesiadną, od 2019 roku organizacja prowadzi wypożyczalnię kajaków. O stowarzyszeniu i jego działaniach powstało 11 reportaży nagrywanych przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Radio Lublin. Organizacja doczekała się licznych artykułów i opisów w publikacjach książkowych. Ponadto jest organizatorem rajdów rowerowych, biegowych i pieszych śladami miejscowości tatarskich, Dnia Dziecka, spotkań integracyjnych i konferencji dotyczących dziedzictwa regionu. Opiekuje się budynkiem po szkole w Studziance, który wymaga remontu.
Stowarzyszenie współpracuje z samorządem a ze swoimi atrakcjami uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych nie tylko w województwie ale poza jego granicami. Do Studzianki przyjeżdżają turyści i potomkowie Tatarów z Europy i ze świata. Za swoją działalność organizacja była wyróżniana przez Ministra Kultury, przez Marszałka i Wojewodę Województwa Lubelskiego. Organizacja jest rozpoznawalna w całej Polsce ze względu na swoje wieloletnie działania co przyczynia się zarówno do rozwoju kultury i turystki w powiecie bialskim ale i jego promocji na arenie międzynarodowej.
Fot. Beata Łyczewska, Jerzy Czyżewski i Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Kategorie
Bez kategorii

X Tatarska Piątka-zaproszenie


Po raz dziesiąty zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na bieg „Tatarska Piątka” w ramach „XIII Spotkania z kulturą tatarską i regionalną”. W tym roku bieg odbędzie się 11 lipca 2021 zapisy trwają https://dostartu.pl/X%20Tatarska%20Pi%C3%84%C2%85tka-v5712Działanie jest dofinansowane ze środków Gminy Łomazy w ramach zadania zleconego.

Kategorie
Bez kategorii

Sukces Gabrysi

30 maja 2021 r. nasza młoda mieszkanka Gabriela Arseniuk zajęła drugie miejsce w kat. klas I-III podczas XVI Powiatowych Prezentacji Wokalnych, które odbyły się w Łomazach. Gabriela zaśpiewała piosenkę „Zielony dom”. Serdeczne gratulacje. Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Kieczka ze Szkoły Podstawowej w Drelowie. Organizatorami wydarzenia byli GOK w Łomazach i GPB w Łomazach.

Fot. z fanpage GOK Łomazy