Mieszkańcy Studzianki w 1921 roku
Na podstawie zachowanych ksiąg metryk rzymskokatolickich w 1921 roku w Studziance urodziło się 6 dzieci, zawartych zostało 6 małżeństw, a 5 osób zmarło.
Pierwsze dziecko w Studziance w 1921 roku Bernard Powszuk syn Pawła Powszuka (l. 41) gospodarza w Studziance i matki Anieli z Lesiuków (l. 32) został zapisany 3 stycznia w obecności Józefa Niedźwiedzia (l. 42) i Jana Owczaruka (l. 40). Rola chrzestnych przypadła w udziale dla Stefana Powszuka i Anastazji Kaczanowicz. Drugie w tymże roku przyszło na świat 13 stycznia 1921 roku o godzinie 2 w nocy. Urodziła się wtedy Zofia Wiczuk córka Antoniego Wiczuka (l. 27) i Konstancji z Raczyńskich. Rodzicami chrzestnymi zostali Mieczysław Horaczyński i Apolonia Sacewicz (l. 24). Fakt narodzin zgłosili Marcin Rozwadowski (l. 35) Stanisław Miczko (l. 32). Kolejna urodziła się Michalina Kożuchowska 10 marca o 2 w nocy z matki Marianny z Ospiowiczów (l. 33) i ojca Stefana Kożuchowskiego (l. 42) gospodarza w Studziance. Narodziny zgłosili Jan Daniewicz (l. 43) i Antoni Niczyporuk (l. 38) gospodarze w wsi Studzianka. Dziecko ochrzcił ksiądz Władysław Augustynowicz a chrzestnymi byli Józef Kożuchowski i Anastazja Kaczanowicz. Z kolejnego potomstwa cieszyli się Marcin Rozwadowski mający lat 35 gospodarz w Studziance i Marcjanna z Telaczyńskich (l. 33). Józefa Bańkowski (l. 35) i Antoni Wiczuk (l. 37) gospodarze zamieszkali w Studziance zgłosili, że 10 maja o 1 w dzień przyszła na świat Rozwadowska Leokadia. Imię nadał ksiądz Władysław Augustyn. Chrzestnymi zostali Piotr Kuryjaniuk i Paulina Telaczyńska. Warto zaznaczyć, że Leokadia Rozwadowska 22 lipca 1944 roku wyszła za mąż za Władysława Sadownika. Z kolei 22 lipca o 8 rano narodził się Władysław Parafiniuk z ojca Wiktora Parafiniuka (l. 20) gospodarza w Studziance będącego na służbie wojskowej i matki Anny z Dziobków. Chrzestnymi dziecka byli Józef Parafiniuk i Franciszka Panasiuk. Dnia 6 sierpnia o 9 rano urodziła się Ejsmont Antonina z Aleksandra Ejsmonta (l. 42) i Marianny z Krzymowskich (l. 35). Zgłoszenia narodzin dokonali Stanisław Wilbik (l. 39) i Hipolit Kowalewski (l. 42) – gospodarze w Studziance. Hipolit Kowalewski i Ludwika Hornowska zostali rodzicami chrzestnymi.
Na ślubnym kobiercu 23 stycznia 1921 stanął Józef Szenejko mający lat 27 – kawaler zamieszkały w Studziance syn niezamężnej Anastazji Szenejko. Jego wybranką była Zofia Makarewicz – panna lat 19, urodzona i zamieszkała w Studziance na gospodarstwie. Jej rodzicami byli Nazar Mackiewicz i Antonina ze Skibniewskich. Małżeństwo poprzedziły trzy zapowiedzi. Para nie zawarła umowy przedślubnej. Związek pobłogosławił ksiądz Władysław Augustynowicz proboszcz miejscowej parafii. Kolejny ślub miał miejsce 9 czerwca 1921 roku. Wtedy to Aleksander Serhej vel Siergiej kawaler urodzony w Łomazach, gospodarz (l. 32) – syn Piotra i Konstancji z Kowalewskich ożenił się z Bolesławą Sokołowską panną lat 18 urodzoną we wsi Bokinka parafii tuczniańskiej a zamieszkałą w Studziance córką Konstantego i Bronisławy z Kurowskich. Ojciec wyraził ustnie zgodę na ślub córki. 23 sierpnia 1921 roku Bronisław Skibniewski kawaler ze Studzianki lat 22 syn Jana i Leontyny z Brodackich pojął za żonę Zofię Szulc – pannę lat 20 zamieszkałą przy rodzicach na gospodarstwie w Studziance córką Jana i Aleksandry z Szenejków. 23 października 1921 zawarty został związek małżeński między Piotrem Łukaszukiem lat 29 synem zmarłych Danela i Marianny z Murawskich z Apolonią Skolimowską panną mającą lat 21 ze Studzianki – córką zmarłej Karoliny Skolimowskiej. Świadkami na uroczystości byli Szymon Sacewicz i Stefan Kożuchowski. 13 listopada 1921 świadkowie Władysław Kamiński ze Studzianki i Augustyn Laskowski z Żeszczynki poświadczyli zawarcie związku małżeńskiego między Wacławem Derlukiewiczem, kawalerem w wieku 22 lat a zamieszkałym na kolonii Zapole parafii Żeszczyńskiej. Młody był rolnikiem, synem Eliasza i Wiktorii Ewy Popielewicz. Jego wybranka to a Franciszka Dyrda- panna lat 25, urodzona we wsi Curyn parafii wisznickiej a zamieszkała w Studziance przy rodzicach Piotrze i Marii z Kamińskich. Ślubu udzielił ksiądz Jan Majsterski. Dwa dni później 15 listopada 1921 roku Piotr Szenejko i Piotr Moczulski rolnicy ze Studzianki poświadczyli zawarcie małżeństwa pomiędzy Tomaszem Owczarukiem kawalerem lat 30 mającym, a urodzonym w Ortelu Królewskim synem Tomasza i Heleny z Panasiuków zamieszkałym w Studziance. Wierność ślubował Stanisławie Uss pannie lat 18, urodzoną i zamieszkałą w Studziance przy matce na rolnictwie córce zmarłego Eliasza i żyjącej Rozalii z Sienkiewiczów. Zezwolenie na ślub pannie młodej matka wyraziła ustnie. V
Pierwszy zgon zgłosili Ludwik Wysocki (l. 58) i Paweł Powszuk (l. 42) gospodarze w Studziance oznajmiając, że 12 lutego 1921 roku zmarł Antoni Wysocki w wieku 63 lat syn Jana i Praksedy Sergiejów Zostawił po sobie owdowiałą żonę Karolinę z Sokulskich. Niespełna miesiąc póź-niej Mikołaj Kulawiec (l. 30) i Antoni Tereszczuk (l. 46) zeznali, że 13 marca zmarł Jakób Kulawiec lat 65 wdowiec po Zofii z Głowackich syn Szymona i Anny z Zająców. Następnie Teofil Lewczuk (l. 26) i Marcin Lew czuk (l. 56) zamieszkali w Studziance i oznajmili, że 30 kwietnia zmarła Anastazja Makarewicz panna mająca lat 60 – córka Piotra i Teodory z Głowackich. 15 maja 1921 roku Czesław Kowalewski Aleksander Kowalewski (l. 40) zamieszkały w Kolonii Szenejki i Hipolit Kowalewski (l. 43) i oświadczyli że w kolonii Szenejki zmarł Czesław Kowalewski mający rok i 5 miesięcy syn Aleksandra i Rozalii z Dyrdów. Ostatnią osobą zmarłą 1921 roku była Marianna Lipka mająca lat 33 córka Józefa i Agaty z Sawickich małżonków Powszuków. Odeszła 11 sierpnia zostawiwszy po sobie owdowiałego męża Józefa Lipkę. Śmierć zgłosili Paweł Powszuk (l. 40) i Stefan Powszuk (l. 31). Zachęcamy do kontaktu z redakcją wszystkich, którzy posiadają informacje na temat dawnych mieszkańców naszej miejscowości.
Łukasz Węda