Na podstawie zachowanych metryk rzymsko-katolickich roku w 1919 w Studziance urodziło się 13 dzieci, zawartych zostało 8 małżeństw, a 14 osób zmarło.
Pierwszym nowym mieszkańcem Studzianki w 1919 roku został Antoni Zieniuk, który urodził się 15 stycznia o godzinie 10 rano z ojca Grzegorza Zieniuka (l. 31) i Marjanny z Kaczanowiczów (l. 22). Zgłoszenia narodzin dokonali świadkowie Jakób* Kulawiec (l. 60) i Piotr Powszuk (l. 66) a rodzicami zostali chrzestnymi Stefan Zieniuk i Rozalia Uss.
Ciekawym zapiskiem dokonanym 100 lat temu był informacja o zapisaniu dziecka które urodziło się 25 lat wcześniej. Otóż 19 stycznia 1919 stawiła się Aleksandra po pierwszym mężu Komarzeniec a po drugim Szulc z Szenejków mająca lat 47 gospodyni zamieszała w Studziance w obecności świadków Tomasza Łapińskiego kowala (l. 50) w Łomazach zamieszkałego i Filipa Chwedaczuka (l. 52) w Studziance zamieszkałego i oznajmiła, że 26 marca 1894 o godzinie 9 rano w Studziance od jej okazicielki Aleksandry z Szenejków i jej męża Jana Komarzeńca zmarłego w 1895 urodził się syn Tadeusz. Rodzicami chrzestnymi zostali Filip Chwedaczuk i Magdalena Bańkowska.
15 lutego o godzinie 10 rano Antoni Wiczuk (l. 25) gospodarz w Studziance w obecności Piotra Głowackiego (l. 25) i Tomasza Kaczana (l. 43) okazał dziecię płci męskiej urodzonego w Studziance 14 lutego o 8 rano z jego małżonki Konstancji z Kaczyńskich (l. 22), któremu nadano imię Józef. Rodzicami chrzestnymi zostali Piotr Raczyński i Marianna Głowacka.
Z kolei 25 maja 1919 o godzinie 9 stawił się Józef Jakimiuk (l. 29) w obecności świadków Szymona Sacewicza (l. 33) i Teofila Popławskiego (l. 27) okazując dziecię płci męskiej urodzone w Studziance 25 maja o godzi – nie 9 rano z żony Aleksandry z domu Sawczuków (l. 22). Dziecku nadano na chrzcie imię Bolesław w obecności rodziców chrzestnych Feliksa Panasiuka i Apolonii Sacewicz.
29 maja Antoni Bańkowski (l. 45) w obecności świadków Stanisława Miczki (l. 33) i Józefa Hołubowicza (l. 45) okazał dziecię urodzone 8 maja o 7 wieczorem z Marjanny z Kulickich (l. 34). Nadano mu imię Stanisław a chrzestnymi zostali Hipolit Kowalewski i Marjanna Kowalewska.
Z kolei 29 lipca o pierwszej po południu zjawili się Piotr Sadownik (l. 21) w obecności Wiktora Mikitiuka (l. 35) i Izydora Jaroszuka (l. 50) gospodarzy w Kozłach zamieszkałych i okazał dziecię płci żeńskiej urodzone w Studziance 23 lipca o 3 po południu z jego małżonki Pauliny z Dawidziuków (l. 20). Dziecku nadano imię Anna a chrzestnymi zostali Piotr Łukaszuk i Jadwiga Józefaciuk. 28 sierpnia 1919 w mieście Łomazach stawili się Hipolit Kowalewski (l. 40) gospodarze we wsi Studzianka w obecności świadków Aleksandra Ejsmonta (l. 40) i Pawła Stanilewicza (l. 42) i okazali dziecię urodzone w Studziance 26 sierpnia 1919 o dziewiątej rano z Konstancji z Sacewiczów (l. 29) liczącej, nadano jej imiona Irena Marianna. Chrzestnymi zostali Aleksander Kowalewski i Feliksa Sacewicz.
27 października o 9 stawił się Marcin Rozwadowski (l. 33), gospodarz ze Studzianki, w obecności Władysława Hornowskiego (l. 29) i Dominika Głowackiego (l. 34), okazali dzieci urodzone 26 października o 10 wieczorem z żony Marianny z Telaczyńskich (l. 31). Nowonarodzeni mieszkańcy Studzianki otrzymali imiona Bolesław i Jan. Rodzicami chrzestnymi Bolesława zostali Szymon Wołosowicz i Józefa Hornowska a Jana Szymon Polaczyński i Tekla Murawska.
27 listopada o godzinie 12 w dzień stawili się Aleksander Kowalewski (l. 38) gospodarz we wsi Studziance w obecności świadków Dominika Kowalewskiego (l. 59) w Lubence zamieszkałego i Bolesław Sacewicz (l. 39) mieszkającego w Jusakach okazując dziecię urodzone w Szenejkach 24 listopada o 2 w nocy z Rozalii z Burdów (l. 28) Na chrzcie w obecności Hipolita Kowalewskiego i Franciszki Dyrdy nadano mu imię Czesław.
19 grudnia urodził się syn Kazimierz Teofil z żony Marjanny ze Stankiewiczów (l. 23) i Piotra Głowackiego (l. 28) gospodarza w Studziance zamieszkałego. Świadkami zgłaszającymi okazali się Stefan Kożuchowski (l. 41) i Stanisław Miczko (l. 29) gospodarze w Studziance zamieszkali. Chrzestni zostali Gabriel Głowacki i Zofia Wilbik.
Ostatnie narodziny w 1919 roku miały miejsce 23 grudnia o 3 wieczorem. Na świat przyszła córka Józefy z Pajnowskich (l. 23) i Aleksandra Kameckiego (l. 32) zamieszkałych w Studziance. Wydarzenie to świadkowali Piotr Sadownik (l. 23) i Jan Daniewicz (l. 40) obydwaj gospodarze w Studziance. Na chrzcie 28 grudnia na chrzcie nadano jej imię Adela a chrzestnymi zostali Antoni Bańkowski i Franciszka Rak.
Księgi metrykalne odnotowują, że w 1919 roku w Studziance zawarto pięć związków małżeńskich. Pierwszy ślub odbył się 11 lutego 1919 w mieście Łomazach o 4 po południu. Stawili się wtedy Bronisław Głowacki (l. 26) i Szymon Kuźniarski (l. 30) gospodarze w Studziance a drugi w Łomazach. Zawarto wtedy małżeństwo między Stanisławem Miczko kawalerem lat 29 zamieszkałym w Studziance synem zmarłego Jana i Katarzyny z Moczulskich a Wiktorią Głowacką panną lat 22 urodzoną i zamieszkałą w Studziance przy ojcu na gospodarstwie córką żyjącego Tomasza i zmarłej Petroneli z Kuźniarskich. Ślub poprzedziły 3 zapowiedzi w miejscowym parafialnym kościele w dniach niedzielnych 26 stycznia 2 i 9 lutego nowi małżonkowie oświadczyli, że żadnej umowy ślubnej nie zawierali. Małżeństwo pobłogosławił ksiądz Antoni Śliwiński.
18 lutego 1919 w mieście Łomazach w obecności świadków Jóżefa Wołosowicza (l. 37) i Wacława Bergera (l. 27) strycharza (rzemieślnik wyrabiający cegły) zawarty został związek małżeński między Tadeuszem Komarzeńcem (l. 24) gospodarzem zamieszkałym w Studziance synem zmarłego Jana i żyjącej Aleksandry z Szenejków a Jadwigą Bobkiewicz (Dziobek) panną (l. 18) zamieszkałą w Studziance przy rodzicach na gospodarstwie córką Władysława i Marianny z Janowiczów. Małżeństwo poprzedziły trzy zapowiedzi w miejscowym kościele.
25 lutego 1919 świadkowie Piotr Szulc (l. 25) zamieszkały w mieście Łomazach i Adam Rak (l. 32) z Trzebieszowa poświadczali małżeństwo między Aleksandrem Kameckim kawalerem (l. 31) urodzonym w Trzebieszowie w tejże parafii powiatu łukowskiego a zamieszkałym w Studziance gospodarze synem zmarłego Piotra i Anny z Rowińskich a Józefą Pajnowską (l. 21) zamieszkałą w Studziance przy matce na gospodarstwie córką Karola i Anny z Niczyporuków. Małżeństwo poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w miejscowym kościele w dniach niedzielnych 2, 9 i 16 lutego 1919 roku. Małżonkowie oświadczyli, że umowy przedślubnej nie zawarli. Ślubu udzielił Antoni Śliwiński administrator miejscowej parafii.
25 lutego świadkowie Mikołaj Wołosowicz (l.45) i Józef Wołosowicz (l. 37) gospodarze w Łomazach potwierdzili, że Wiktor Parafiniuk kawaler (l. 18) ze Studzianki syn zmarłego Juliana i żyjącej Teofili z Bańkowskich ożenił się z Anną Dziobek (l. 22) zamieszkałą w Studziance przy ojcu córką Grzegorza i zmarłej Pauliny z Lesieckich. Małżeństwo poprzedziły trzy zapowiedzi.
13 lipca Bronisław Głowacki kawaler mający lat 25 zamieszkały w Studziance gospodarz syn zmarłego Józefata i Apolonii z Wortolców wziął za żonę Mariannę Arseniuk panną mającą lat 19 urodzoną i zamie – szkałą w Ortelu Królewskim przy matce na gospodarce córką zmarłego Borysa i Katarzyny z Lewkowiczów. Świadkami byli Władysław Brzozowski (l. 25) zamieszkały w Styrzyńcu i Stanisław Głowacki (l. 24 zamieszkałego w Rowinach. Małżeństwo potwierdziły 3 zapowiedzi ogłoszone w miejscowym kościele w Łomazach w dniach niedzielnych. Małżonkowie oświadczyli, że żadnej umowy przedślubnej urzędowej nie zawierali. Ceremonii ślubnej dokonał ksiądz wikariusz Bialski Tadeusz Zaremba.
Według dokumentów parafialnych w roku 1919 zmarło 14 mieszkańców Studzianki. 11 lutego o 1 w nocy zmarła Franciszka Dawidziuk lat 50, córka Ludwika i Katarzyny z Bańkowskich co potwierdzili świadkowie Piotr Kowaleńko (l. 48) i Filip Panasiuk (l. 46). Osiem dni później Stanisław Kowalewski Hipolit Kowalewski (l. 40) i Ludwik Janowicz (l. 56) zamieszkali w Studziance oświadczyli, że 18 lu-tego o 11 rano w Szenejkach umarł Stanisław Kowalewski liczący lat 43 syn Ludwika i Anastazji z Szenejków zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Helenę z Szutowiczów. Z kolei 25 marca o 10 rano stawili się Eliasz Panasiuk (l. 50) i Paweł Najdyhor licząca lat 42 córka Mikołaja i Marceliny z Kozysów małżonków Kaczanowiczów zostawiwszy po sobie owdowiałego męża Andrzeja Najdyhora. 4 kwietnia o 10 rano stawili się Tomasz Kaczan (l. 45) i Jan Skibniewski (l. 52) oświadczyli, że 3 kwietnia o 11 rano w Studziance zmarł Ludwik Niczyporuk mający (l. 61) syna Jana i Petroneli z Kukawskich zostawił żonę Annę z Demidowiczów. 3 czerwca o 9 rano stawili się Józef Remesz lat 45 i Grzegorz Szenejko lat 58 gospodarze w Studziance i 1 czerwca o w w nocy w Studziance zmarł kawaler Antoni Szenejko lat 29 syna niezamężnej Anastazji Szenejko. 15 czerwca o 10 rano stawili się Józef Bańkowski (l. 24) i Władysław Hornowski (l. 30) gospodarze w Studziance oświadczyli, że 14 czerwca o 10 rano w Studziance zmarł Tomasz Murawski licząc lat 59 syn Ludwika i Anny zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Katarzynę z Niczyporuków. 2 lipca stawił się Kazimierz Rozwadowski lat 60 i Szymon Murawski lat 61 zamieszkały w Studziance oświadczyli, że 1 lipca zmarł po 5 po południu Wincenty Murawski lat 58 syn Jakuba i Joanny z Serhejów zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Teklę z Rozwadowskich. 12 lipca Aleksander Ejsmont (l. 41) i Stanisław Wilbik (l. 38) gospodarze w Studziance potwierdzili, że 11 lipca o godzinie 3 po południu zmarła Seweryna Ejsmont mająca lat 8 córka Aleksandra i Marianny z Krzymowskich. Z kolei 5 sięrpnia w Łomazach stawili się Stefan Kożuchowski (l. 42) i Paweł Hryń (l. 53) ze Studzianki oświadczyli ze 4 sierpnia o 4 po południu w Studziance zmarł Antoni Osipowicz lat 75 syn Łukasza i Heleny z Mazuryków Kuprianiuków wdowiec po Annie z Mazuryków. Tydzień później Aleksander Kamecki (l. 33) i Feliks Panasiuk (l. 28) oświadczyli, że 11 sierpnia o 3 po południu zmarła Anna Kamecka (l. 62) córka Andrzeja i Rozalii z Rusińskich wdowa po Piotrze Kameckim. 1 września Teodor Tereszczuk (l. 47) i Mikołaj Józefaciuk (l. 33) oświadczyli, że 31 sierpnia o 10 rano w mieście Białej zmarł Grzegorz Tereszczuk kawaler lat 50 syn Jakuba oraz Tekli z Radziewiczów. 23 października o 10 rano Jan Niedźwiedź (l. 46) i Dominik Sienkiewicz (l. 49) gospodarze we wsi Studziance oznajmili, że 2 października o 2 po północy zmarł Eliasz Uss liczący 49 lat syn Jana i Marianny z Melańczuków zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Rozalię 4 listopada Władysław Hornowski (l. 29) i Dominik Głowacki (l. 34) stwierdzili, że 3 listopada o 5 rano w Studziance zmarł Jan Rozwadowski mający 8 dni syn Marcina i Marianny z Telaczyńskich. Trzy dni później 6 listopada o 6 rano zmarł drugi syn Marcina i Marianny z Telaczyńskich Bolesław Rozwadowski mający 11 dni.
Zachęcam Czytelników do kontaktu tych, którzy posiadają informacje na temat dawnych mieszkańców naszej miejscowości oraz osoby poszukujące swoich korzeni. Zapraszamy także do nadsyłania swoich wspomnień.
*Zachowano oryginalną pisownię.
Łukasz Węda