Mieszkańcy w 1917

              Mieszkańcy Studzianki w 1917 roku

Wybuch I wojny światowej doprowadził do opuszczenia swoich domostw przez wielu mężczyzn w wieku poborowym ze Studzianki. tzw. bieżeństwo w 1915 roku i taktyka spalonej ziemi pogorszyły jeszcze bardziej los miejscowej ludności. Po przejściu frontu sytuacja zaczęła się poprawiać. Do administracji powrócił język polski. Wśród zachowanych dokumentów sprzed 100 lat pozostały wpisy w księgach metrykalnych pisane po polsku. Dokumentują one rejestr urodzonych dzieci. Opisują także zawierane małżeństwa i zgony Mieszkańców Studzianki.

Na podstawie zachowanych metryk rzymskokatolickich w 1917 roku w Studziance urodziło się 11 dzieci. Zawartych zostało 5 małżeństw. W tym roku 16 osób zmarło. Te 32 wpisy pokazują jakie rodziny zamieszkiwały Studziankę. Dowiadujemy się ponadto o nazwiskach, które po dzień dzisiejszy są w Studziance lub bliskiej okolicy. Pierwszy w 1917 roku urodził się 21 stycznia Jan Bańkowski z rodziców Józefy z Mackiewiczów (l. 27) i Józefa Bańkowskiego (l. 34). 1 lutego radość zapanowała w domu 38-letniego Aleksandra Ejsmonta i 33-letniej Mariany z Krzymowskich z powodu narodzin syna Władysława. Kolejne dziecko przyszło na świat 3 czerwca u Stanisława Wilbika (l. 36) i Heleny z Mikołajczuków (l. 26), a nadano mu imię Ewaryst. Marianna z Semeniuków (l. 28) żona Stefana Kożuchowskiego (l. 38) powiła 28 czerwca córkę Adelę. 24 lipca urodził się Jan Franciszek s. Szymona Murawskiego (l. 58) i Marceli z Zieniuków (l. 34). 6 sierpnia 1917 roku Franciszka Dawidziuk z Bańkowskich lat 37 powiła córkę Aleksandrę. Jej mąż Aleksander Bańkowski (l. 48) zmarł dzień później. W 12 dni potem 19 sierpnia zmarła niedawno narodzona Aleksandra. Przyczyny zgonu nie podano. Z kolei 19 sierpnia Karolina Dziobek (z domu Wińska l. 33) urodziła Józefowi Dziobkowi (l. 43) syna Hipolita. Leokadia Wilbik przyszła na świat 23 sierpnia jako córka Antoniego Wilbika (l.57) i Karoliny z Sokulskich (l. 33). Cztery dni później w Studziance urodził się Kazimierz Hornowski syn Władysława i Józefy Władysławy z Bobkiewiczów vel Dziobek (l. 20). 27 października w domu Tomasza i Anastazji (z Powszuków) Kaczanów przyszła na świat córka Zofia. Jednak 3 dni później zmarła. Ostatni w 1917 roku narodził się 27 grudnia Piotr Murawski syn Wincentego (l. 56) i Tekli z Romanowskich mającej lat 29.

Pierwszy ślub w 1917 miał miejsce 18-tego lutego. Ożenił się wtedy Józef Parafiniuk (s. Juliana i Teofili z Bańkowskich l. 24) z Marjanną Jaroszuk (c. Józefa i Zofii z Kulickich l. 21) z Ortela Królewskiego. 27 maja Hipolit Pajnowski (l. 46 s. Jakuba i Tekli z Kopryjaniuków) wdowiec po Aleksandrze z Bzowskich pojął za żonę Annę Wińską (c. Aleksandra i Marjanny z Tereszczuków), pannę mającą lat 49 zamieszkałą w Łomazach. W kilka tygodni później 30 czerwca Hipolit zmarł. 25 czerwca zawarto małżeństwo między 29-letnim Aleksandrem Niczyporukiem (s. Teodora i Bronisławy z Piszczyńskich) a 22-letnią Apolonią Sadownik z Łomaz. 1 lipca Wacław Jan Wyczółkowski lat 39 z Jaźwin pojął za żonę 17-letnią Weronikę Wilbik ze Studzianki. Ostatni ślub w 1917 roku miał miejsce 27 listopada małżeństwo zawarł Józef Lisiecki (l. 25 s. Ludwika i Władysławy) z Chodkowską Michaliną l. 19 z kolonii Chodowo (c. Michała i Aleksandry ze Starosielców).

 5 stycznia zmarła Anastazja Kaczan (lat 88). 13 stycznia odszedł Piotr Kożuchowski (l. 40 syn Antoniego i Anastazji z Wysockich) pozostawiwszy owdowiałą żonę Antonię z Murawskich. 14 lutego zmarł Stanisław Pajnowski mający niespełna 7 miesięcy. 26 lutego odnotowano zgon Weroniki Pajnowskiej lat 9 (c. Karola i Anny z Niczyporuków). 2 kwietnia odeszła 34-letnia Aleksandra Pajnowska (c. Józefa i Katarzyny z Polubców) pozostawiwszy po sobie męża Hipolita. 26 kwietnia w wieku 62 lat odeszła wdowa Anna Bojarczuk (c. Bazylego i Anastazji Antonowicz). Kolejny zgon odnotowano 28 maja, kiedy to pożegnano Juliana Parafiniuka (l. 63 syn Bazylego i Marjanny z Doroszów). 27 czerwca w wieku 4 lat odeszła Lubowa Paczkowska (l. 4 c. Jakuba i Katarzyny z Paczkowskich). 16 sierpnia ostatni raz oczy zamknęła Petronela Głowacka (l. 60 c. Jakuba i Magdaleny z Bańkowskich). 7 października zmarł w wieku 83 lat Andrzej syn Stefana i Justyny z Sawczuków.

                                     ****

Poznanie zapisów metryk pomaga w poszukiwaniach swoich przodków przy jakże rosnących w popularność badaniach genealogicznych. Wzbogaca to wiedzę o demografii naszej miejscowości. Księgi metrykalne są utrwalonym świadectwem funkcjonowania naszych przodków. Poprzez informacje z zapisów metrykalnych i uszeregowanie ich w czasie w przyszłości będzie można dokonać synteza statystycznej urodzeń, zawartych związków oraz zgonów. Pogłębiona analiza wpisów z lat 1914-1939 pozwoli na rekonstrukcję rodzin zamieszkujących w tym czasie Studziankę. Opracowano na podstawie Ksiąg Metrykalnych znajdujących się w USC w Łomazach.

 Łukasz Węda