Dziobek

Nazwiska ze Studzianki cz. 5 Dziobek W kolejnym cyklu nazwisk ze Studzianki prezentujemy rodowód familii Dziobek. Rodzina ta przybyła z Kąkolewnicy i nabywała ziemię w Studziance w I połowie XIX wieku m.in. od Tatarów.

Przedstawiciel tego rodu Stanisław piastuje funkcję Sołtysa sołectwa Studzianka. Jego dziadek Aleksander Dziobek urodził się 21 stycznia 1882 roku z ojca Grzegorza i matki Pauliny z Lesieckich. W rodzinie Dziobków pojawia się ciekawy wątek tatarski. Otóż 11 lutego 1923 roku w kościele w Łomazach wspomniany Aleksander Dziobek – kawaler, rolnik mający lat 41 urodzony i zamieszkały w Studziance syn żyjącego Grzegorza zmarłej Pauliny pojął za żonę Zofię Bajrulewicz vel Bohdanowicz. Czterdziestoletnia wybranka Aleksandra Dziobka była wdową po Janie Bohdanowiczu zmarłym 8 czerwca 1921r. Mieszkała we wsi Studziance, ale urodziła się w Warszawie 10 października 1872. Jej rodzice Jan i Serafiny z Józefowiczów już nie żyli. Wcześniej była żoną Romana Bajrulewicza z którym ślub zawarła 18 marca 1901 roku. Ciekawostką jest fakt, że Zofia Dziobek przed ślubem zmieniła wiarę z islamu na katolicyzm. Ciekawostką jest fakt, że Zofia Dziobek przed ślubem zmieniła wiarę z islamu na katolicyzm. Zachowały się dokumenty, które wspominają, że stycznia 1923 roku w Łomazach przyjęła chrzest udzielony przez proboszcza Jana Majsterskiego. Na chrzcie świętym zachowano imię Zofia wraz z pozostawieniem tego samego nazwiska. W początkach 1924 roku urodził się im syn Tadeusz. Rodzicami chrzestnym zostali nauczyciel Feliks Pirogowicz i Zofia Ziobrówna. Małżeństwo Aleksandra i Zofii nie trwało zbyt dług. Żona zmarła 18 stycznia 1925 roku. Aleksander ożenił się po raz kolejny. Jego wybranką została Marianna Jarocka wdową po Józefie Jarockim mająca lat 40-córka Klemensa i Franciszki z Parafiniuków. Aleksander jako 60-letni wdowiec ożenił się po raz trzeci. W czasie II wojny światowej 7 kwietnia 1942 roku w kościele parafialnym w Łomazach zawarł związek małżeński z Leokadią z domu z domu Wysocką córką Antoniego i Karoliny z Sokólskich urodzoną 23 sierpnia1917 roku w Studziance.

Leokadia urodziła mu syna Jana i dwie córki Krystynę oraz Jadwigę Wracając do rodziców Aleksandra Dziobka to Grzegorz i Paulina pobrali się 1 października 1880 roku w łomaskiej parafii. Należy zaznaczyć, że Grzegorz urodził się z ojca Ludwika i Anny z domu Niczyporuk. Rodzicami Pauliny Niczyporuk zmarłej 8 czerwca 1906 roku) byli Aleksander Niczyporuk i Marianna Szudejko. Ludwika dziobek miał brata Józefa (urodzony 10 maja 1874 roku w Studziance), który ożenił się z Karoliną Wińską w 1906r. Syn Józefa i Karoliny – Hipolit (1917-1992) działał w konspiracji podczas II wojny światowej pod pseudonimem „Snop”. Ludwik i Józef mieli siostrę Annę urodzoną w 1897, która wyszła 25 lutego 1919 roku za Wiktora Parafiniuka syna Juliana i Teofilii. Czwartym dzieckiem Ludwika i Anny Dziobek był Tomasz 1877 a piątym Anastazja. Należy zaznaczyć, że Ludwik miał dwie siostry – Katarzynę, Antoninę oraz brata Adama. Ludwik czyli 3x pradziadek Sołtysa zmarł 17 października 1913 roku w wieku 74 lat. Jego ojciec Jan Dziobek przyszedł na świat w Kąkolewnicy w powiecie Radzyńskim w Departamencie Siedleckim dnia 4 marca 1813 roku z ojca Jędrzeja i Małgorzaty z domu Zalewskiej. Przed 1839 rokiem ożenił się z i Balbiną z Wróblewskich. Gdy w 1839 roku urodziła się córka Antonina mieszkał i gospodarzył w Stuziance. Ciekawostką jest fakt, że Jan Dziobek w momencie narodzin drugiej córki Katarzyny w 1841 roku mieszkał już w dworze w Krasówce pełnił funkcję ogrodnika. Tam w 1852 roku urodził się syn Adam. Inną wartą uwagi i odnotowana informacją jest fakt, że Jan Dziobek zakupił ziemię w Studziance „w ilości czterynastu zagonów w miedzach Demetrego Szenejki i Stefana Kozaka położonych”. Z zachowanych akt notarialnych wiadomo, że Jan Dziobek dzierżawił grunty od Tatara Abrahama Azulewicza dziedzica dóbr Studzianki części A. 23 czerwca 1838 roku kupił część trzecią gruntów prawem kontraktu. Jan Dziobek odsprzedał tę ziemię 25 maja 1867 roku dziedzicowi na Studziance Józefowi Janowiczowi za kwotę 150 rubli w srebrze. Jędrzej urodził się w Kąkolewnicy około 1773 roku jako syn Wojciecha i Marianny z domu Wardziak. Miał czterech braci Stefana, Michała, Jana i Wawrzyńca oraz trzy siostry Marianny, Teklę i Franciszkę. Jędrzej zmarł 9 listopada 1835 roku w Kąkolewnicy pozostawiając owdowiałą żonę Małgorzatę. Matka Jędrzeja urodziła się około 1746 roku. Zmarła w 1824 roku mając 80 lat.

Łukasz Węda