10 lat działalności Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka
Na powstanie zrzeszenia wpływ miało wcześniejsze funkcjonowanie ULKP Zielawa powstały w 2001 roku klub Zielawa, który działał przez kilka lat. Pierwszym prezesem został Wiesław Węda. Prężna działalność klubu przyniosła liczne sukcesy sportowe mieszkańców Studzianki. Wiele osób na pewno pamięta organizowane dyskoteki w miejscowej świetlicy. Kilka lat później członkowie klubu Zielawa i startujący w jej barwach młodzi mieszkańcy Studzianki stali się założycielami SRMS. Wszystko zaczęło się od spotkania inicjującego zwołanego przez ówczesnego wójta Gminy Łomazy Waldemara Droździuka, które miało miejsce w niedzielę 15 lipca 2007 roku. Przybyło na nie 21 mieszkańców Studzianki. Jednak zanim zaczęliśmy formalnie działać, musieliśmy zaczekać na zarejestrowanie stowarzyszenia. Dopiero na początku marca 2008 roku organizacja otrzymała NIP i mogła oficjalnie wystartować. W skład pierwszego zarządu weszli: Monika Hryniewicz, Joanna Krywczuk, Edyta Niedźwiedź, i Łukasz Węda.
Rok 2008
Na początku łatwo nie było. Brakowało nam wszystkiego, jednak pierwszy zarząd Stowarzyszenia miał głowy pełne pomysłów. Nasz potencjał tkwił (i tkwi nadal) w bogatej przeszłości Studzianki oraz w mieszkańcach miejscowości. Ważne było miejsce w którym można było by się spotykać. Świetlica wiejska była w opłakanym stanie: powybijane okna, dziury w podłogach i rozpadające się piece. Wkrótce dzięki ofiarności mieszkańców, samorządu gminnego i wsparciu licznych darczyńców mieszkańcy czynem społecznym pomalowali i odświeżyli budynek, a w jednej z sal powstałą pierwsza okolicznościowa wystawa o naszej wsi.
W 2008 roku zrealizowaliśmy nasz pierwszy projekt, czyli „Kulturalnie, na sportowo w Studziance na wesoło”. Działania te zostały sfinansowane ze środków Urzędu Gminy Łomazy i cieszyły się sporym zainteresowaniem. W ramach wydarzenia odbyły się zajęcia sportowe i ekologiczne, ognisko integracyjne, rajd pieszy, plener malarski „Z mizarem w tle” pod kierunkiem artystki Renaty Owczaruk, a także gra terenowa i wycieczka śladami religii.
Tego roku po raz pierwszy odbyła się też biesiada przy pieczonym ziemniaku i andrzejki. Powstał również kabaret „Zielawa”, który zadebiutował na scenie w Studziance. Wystawiliśmy również spektakle w Dokudowie, Żeszczynce i Wisznicach.
W 2008 mieszkańcy Studzianki odnieśli sukces na dożynkach gminnych, zajmując 1. miejsce w konkursie na najlepiej promującą się miejscowość. Ukazała się też pierwsza widokówka.
Członkowie stowarzyszenia pozyskali pierwszych Darczyńców, wśród których byli śp. Jan Bajkowski, Marian Serhej oraz Marek Wilbik.
Rok 2009
Rok 2009 był bardzo pracowity. Organizacja pozyskała pierwszy grant zewnętrzny z środków J&S Pro Bono Poloniae na popularyzację tematyki tatarskiej. Dzięki pozyskanym w ten sposób funduszom powstał kwartalnik „Echo Studzianki”. Otwarta została też kolejna wystawa dotycząca społeczności tatarskiej w regionie. Jej autorem był Sławomir Hordejuk.
W 2009 roku w Studziance w ramach obchodów 330-lat osadnictwa tatarskiego na Południowym Podlasiu odbył się pierwszy po II wojnie światowej zjazd Tatarów i ich potomków. Z tej okazji odsłonięto pamiątkowy kamień na miejscowym cmentarzu tatarskim. Odbył się też Tatarski Turniej Rodzinny, wieczór poezji i motywu tatarskiego, konferencja o tematyce tatarskiej, pokaz filmu „Tatarska baśń”, spektakl „Rekonstrukcja z życia tatarskiej rodziny” i występy artystyczne. Wydarzenie to zgromadziło tłumy.
W drugim roku naszej działalności rozpoczęły się również pierwsze zajęcia z łucznictwa tradycyjnego oraz po raz pierwszy uporządkowaliśmy i uprzątnęliśmy mizar, na którym zawitały kolejne wycieczki.
Miło wspominamy także udział w Europejskim Festiwalu Smaków w Lublinie u boku Roberta Makłowicza.
Po raz kolejny mieszkańcy Studzianki odnieśli sukces na dożynkach powiatowych w kategorii na najlepiej promujące się stoisko.
Działania Stowarzyszenia wspierali Mirosław Lesiuk z firmy Elektro-Spark z Białej Podlaskiej, Ewa i Franciszek Maksymiuk, Marian Serhej z Łomaz, Zdzisław Serhej z Łomaz, Prezes Banku Spółdzielczego w Łomazach Krzysztof Łojewski, Andrzeja i Teresa Bandzarewicz z Dokudowa, Marek Wilbik ze Studzianki. Dni Kultury Tatarskiej w Studziance wsparł Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Leszek Horeglad, Prezes Zarządu Investcom Waldemar Malesa, ówczesny Radny Gminy Łomazy Marcin Potocki, Prezes Gminnej Spółdzielni Jan Filipiuk, Blacharstwo-Lakiernictwo Krzysztof Kamiński, Stanisław Stanilewicz z Zakładu Kamieniarskiego w Łomazach i liczni mieszkańcy Studzianki, którzy pracowali przy remoncie świetlicy i organizacji festynu.
Rok 2010
Dzięki zdobytym dofinansowaniom Stowarzyszenie zorganizowało liczne wydarzenia, m.in: turnieje łucznicze, wieczór karnawałowy, konkursy, warsztaty kuchni tatarskiej, konkursy fotograficzne. Imprezy odbywały się głównie w remontowanej przez mieszkańców wsi świetlicy.
Zdobyliśmy kolejne dofinansowania, m.in na projekt „W Studziance jedzenie jest jak w bajce – warsztaty kuchni tatarskiej i regionalnej.
W Studziance odbyły się zmagania wsi, w których udział wzięło 7 miejscowości z powiatu bialskiego. Wygrała drużyna Mazury Huszcza, druga była Zielawą Studzianka przed Źrebukami Ortel Królewski.
W 2010 zorganizowaliśmy II Dni Kultury Tatarskiej. Było to spotkanie mieszkańców regionu ze społecznością tatarską z gmin w Polsce. Z okazji tego wydarzania odbyły się modły na cmentarzu tatarskim, występy zespołów i regionalnych kabaretów, otwarto wystawę „Tatarzy w kolekcjonerstwie” i inne.
Studzianka coraz częściej pojawiała się w mediach. Odwiedziła nas m.in. ekipa telewizyjna, która nakręciła reportaż o naszej wsi. Został on wyemitowany na antenie TVP INFO. Do naszej wsi przyjechali również dziennikarze „Dziennika Wschodniego” oraz Radia Lublin. Na antenie tego ostatniego wyemitowało audycję „Bez fikcji. Nie-zwyczajni” o Łukaszu Wędzie, który w został laureatem nagrody „Bene Meritus Terrae Lublinensi 2009” za swoją działalność społeczną
W 2010 po raz kolejny gościliśmy na scenie Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie oraz odnieśliśmy kolejne sukcesy na Dożynkach Gminnych – II miejsce w konkursie na najlepiej promująca się miejscowość oraz wyróżnienie za najpiękniejszy wieniec.
Stowarzyszenie wydało kolejne numery kwartalnika „Echo Studzianki”. Jak co roku nie zabrakło też wspólnego porządkowania mizaru. Zaczęliśmy również regularnie odnotowywać aktywności mieszkańców wsi na naszej stronie internetowej.
Rok 2011
Zorganizowaliśmy liczne wydarzenia, m.in: zabawę karnawałową, ferie dla dzieci, konkursy plastyczne, warsztaty garncarskie, dzień seniora, majówkę ze średniowieczem, pożegnanie lata z historią, turnieje łucznicze i inne.
Jak w poprzednich latach, tak i w 2011, zorganizowaliśmy Dni Kultury Tatarskiej. Odbyły się modły na cmentarzu tatarskim, a na terenach przy świetlicy miały miejsce występy zespołów i regionalnych kabaretów, Tatarski Turniej Rodzinny, warsztaty kuchni tatarskiej, pokazy łucznicze i panel dyskusyjny dotyczący Tatarów.
Członkowie stowarzyszenia na zaproszenie Dżenetty Bogdanowicz z Fundacji „Asman” uczestniczyli w tatarskim święcie „Sabantuj” w Kruszynianach koło Białegostoku.
W 2011 powstała grupa śpiewacza „Studzianczanie”.
Po raz kolejny mieszkańcy wsi posprzątali teren cmentarza tatarskiego, wydaliśmy także kolejne numery „Echa Studzianki”.
Rok 2012
Zrealizowaliśmy kolejne projekty, m.in: „Pokaż swoją twarz” ze środków UE, majówkę dla dzieci i młodzieży, konkursy, warsztaty łucznicze, akcje ochrony i pielęgnacji cmentarza tatarskiego (ustawiliśmy wiatę, stojaki na rowery, ławki oraz odnowiliśmy ogrodzenie mizaru), wydaliśmy widokówki i foldery promujące nasz zabytek.
W Studziance odbył się pierwszy spływ kajakowy, a z inicjatywy Marka i Agnieszki Wilbików zorganizowaliśmy bal karnawałowy oraz wybraliśmy się na wycieczkę do stolicy. Zakończyliśmy też prace remontowe w świetlicy oraz wydaliśmy kolejne numery naszego periodyku. Po raz kolejny wspólnymi siłami uporządkowaliśmy miejscową nekropolię tatarską.
Otrzymaliśmy kolejne dofinansowania, m.in na organizację IV Dni Kultury Tatarskiej i Regionalnej z Urzędu marszałkowskiego Lublinie. W ramach spotkania zorganizowaliśmy po raz pierwszy bieg „Tatarska Piątka” i upamiętniliśmy udział Tatarów w wojnie 1812 roku razem z grupę rekonstrukcji napoleońskiej.
Członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w III Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Regionu Bialskiego w Białej Podlaskiej. Wzięliśmy udział w XI Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Działających Na Obszarach Wiejskich.
Mieszkańcy naszej wsi odnosili kolejne sukcesy m.in. Mirosława Brodacka zajęła drugie miejsce w konkursie na najsmaczniejszy sękacz podczas Pierwszego Festiwalu Sękacza w Roskoszy. Do Studzianki po raz kolejny zawitały media. Wieś odwiedziła ekipa Telewizji Polskiej Oddział Lublin, która nakręciła materiał dotyczący realizowanych przez mieszkańców działań.
Rok 2013
Pozyskaliśmy granty na organizację kolejnych wydarzeń. Przygotowaliśmy m.in.: „Ferie przy kominku”, dzień dziecka, łucznicze czwartki, plener malarski, Tatarski Turniej Łuczniczy, III Popołudnie Seniora i inne.
W 2013 łucznicy ze Studzianki prowadzili warsztaty łucznicze w Terespolu, w Białej Podlaskiej, w Brzeźnie i Lublinie. Młodzież z naszej wsi wystawiła również spektakl o powstaniu Studzianki i tatarskich tradycjach podczas „V Festiwalu Okołoliterackiego” w Białej Podlaskiej
Członkowie naszej grupy brali udział w szkoleniach i spotkaniach organizacji pozarządowych w Łowiczu, w Nałęczowie i w Białej Podlaskiej.
Znów wspólnie uporządkowaliśmy mizar oraz wydaliśmy kolejne numery „Echa Studzianki”. Doczekaliśmy się także kolejnych materiałów w mediach, m.in. relacji z organizacji V Dni Kultury Tatarskiej na antenie Radia Lublin.
Rok 2014
Zorganizowaliśmy kolejne wydarzenia: ferie dla dzieci i młodzieży, warsztaty i turnieje łucznicze, popołudnie seniora, konkursy, przeglądy pieśni, warsztaty taneczne, zawody biegowe i inne.
Członek naszego stowarzyszenia oraz ówczesna sołtys Mirosława Jaśkiewicz wzięła udział w debacie „Kobieta wiejska – między tradycją a nowoczesnością. Rola kobiet w społecznościach lokalnych”, która odbyła się w Koninie. Organizatorem była Anna Komorowska. Podczas spotkania zaprezentowała referat „Studzianka – dawna osada tatarska”.
Mirosława Jaśkiewicz, Teresa Bojarczuk, Zuzanna Kukawska, Łukasz Węda i Wiesław Węda uczestniczyli w spotkaniu „Aktywni, kreatywni” podsumowującym realizację projektów z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które odbyło się w Białej Podlaskiej. Wzięliśmy też udział w konferencji w Białowieży poświęconej dziedzictwu kulturowemu.
SRMS znów gościło w mediach. Członkowie organizacji uczestniczyli w nagraniu reportażu pani Czesławy Borowik dla Radia Lublin oraz w poranku z Radiem Wnet „Tatarzy ze Studzianki: od łuku do sękacza”. Mirosława Brodacka zajęła drugie miejsce na III Festiwalu Sękaczy w Roskoszy koło Białej Podlaskiej.
W 2014 zrealizowaliśmy projekt „Taniec łagodzi obyczaje” realizowanego przez stowarzyszenie i Urząd Gminy w Łomazach a współfinansowanego ze środków MPIPS w ramach FIO 2014. Wygraliśmy także grant na „Odkrywanie Studzianki” w ramach programu Lubelskie Mikrodotacje FIO, z której sfinansowane zostały tablice z nazwami miejscowymi Studzianki oraz witacze.
Mieszkańcy Studzianki i Łomaz jak co roku porządkowali cmentarz tatarski usuwając krzaki, chaszcze i ziele.
Rok 2015
Kolejny rok naszej działalności to kolejne zrealizowane projekty: turnieje, wydarzenia sportowe, warsztaty i turnieje łucznicze, imprezy integracyjne i inne.
W 2015 w Studziance odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego Amatorów gminy Łomazy, który wygrał Kamil Łukaszuk. Stowarzyszenie zorganizowało też Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej Dzikich Drużyn w Łomazach.
Przygotowaliśmy ferie dla dzieci i młodzieży. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty rekreacyjno-edukacyjne dla najmłodszych, w których udział wzięły tatarskie dzieci z Białegostoku.
O Studziance znów było słychać w mediach. Mieszkańcy naszej wsi wystąpili na antenie Radia Lublin w audycji. „Studzianka intryguje i przyciąga turystów”. Artykuł o nas zamieścił portal internetowy Onet.pl.
W 2015 miejscowa świetlica doczekała się kolejnego remontu. Mieszkańcy czynem społecznym rozebrali scenę i zdemontowali podłogę układając płytki.
Ogromnym wyróżnieniem była dla nas nominacja cmentarza tatarskiego w Studziance do konkursu na najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego. W plebiscycie tym nasz zabytek zajął II miejsce.
Mieszkańcy Studzianki poświęcając swój czas tradycyjnie już uporządkowali tatarski cmentarz. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy VII Dni Kultury Tatarskiej i Regionalnej oraz spływy kajakowe Zielawą.
Członkowie i miłośnicy organizacji promowali naszą miejscowość i gminę Łomazy na dożynkach powiatowych w Misiach. Gmina Łomazy wygrała wówczas konkurs na najlepiej promującą się gminę.
W 2015 roku SRMS zorganizowało cykl imprez sportowych „Bieg po zdrowie” w Piszczacu, Strzakłach koło Międzyrzeca Podlaskiego, Wisznicach i Terespolu.
Rok 2016
W 2016 roku miały miejsce takie wydarzenia cykliczne, jak dzień seniora, przegląd pieśni patriotycznych, turnieje i warsztaty łucznicze, Dni Kultury Tatarskiej i inne. Po raz kolejny zorganizowaliśmy spływy kajakowe Zielawą i Krzną, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Ważnym wydarzeniem w życiu naszej miejscowości było rozpoczęcie inwentaryzacji nagrobków na cmentarzu tatarskim. Odbyło się ono w ramach projektu „Wolontariat dla dziedzictwa” w partnerstwie z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego z Warszawy.
Byliśmy współorganizatorami międzynarodowej konferencji naukowej „Miejsca Wspólnej Pamięci Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego” w Studziance we współpracy ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej i Białostockim Muzeum Wsi. Uczestniczyło w niej blisko 30 osób z Polski, Wilna, Moskwy i Kazania. W trakcie spotkania wygłoszonych zostało kilka referatów. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film „Tatarska baśń” i zwiedzali mizar tatarski.
Nie zabrakło wspólnego sprzątania mizaru, kolejnych numerów „Echa Studzianki”.
Rok 2017
Na cmentarzu tatarskim w Studziance zakończył się pierwszy etap prac porządkowych
i inwentaryzacyjnych. Wzięli w nich udział specjaliści od konserwacji kamienia, wolontariusze Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz mieszkańcy Studzianki pod nadzorem konserwatora zabytków. Ponadto grupa specjalistów z profesorem Januszem Smazą na czele prowadziła prace konserwatorskie.
Prezes SRMS Łukasz Węda wystąpił w programie Radia Lublin „Hobbici z Lubelskiego” opowiadając o swojej łuczniczej pasji .
11 listopada 2017 roku, w 99-tą rocznicę odzyskania niepodległości, w Studziance w miejscach pamięci zapłonęły znicze. Mieszkańcy wsi upamiętnili w ten sposób żołnierzy, którzy walczyli za wolność Polski.
Jak co roku gościmy w Studziance setki turystów z różnych zakątków kraju świata. turystów.
Nasza organizacja działała na zasadzie porozumień z wieloma instytucjami, m.in. Gminą Łomazy, Starostwem Powiatowym w Białej Podlaskiej, Radiem Biper i licznymi organizacjami pozarządowymi
Rok 2018