2021

Sprawozdanie merytoryczne z działalności
Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości  Studzianka za 2021 rok

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka

Adres: Studzianka 42, 21-532 Łomazy,

adres: www.studzianka.eu

e-mail: stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl

Data wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 05.12.2007 r.

Numer KRS: 0000294546

Numer REGON: 060323498

NIP 5372488911

Dane członków zarządu:

Prezes zarządu – Łukasz Radosław Węda zam. w Studziance

Wiceprezes – Angelika Goławska zam. w Studziance

Skarbnik – Mirosława Jaśkiewicz zam. w Studziance

Sekretarz –Anita Kukawska zam. w Studziance

Celem działania Stowarzyszenia jest:

1) wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego i kulturalnego sołectwa Studzianka;

2) popularyzowanie przeszłości i tradycji związanych z miejscowością Studzianka;

3) upowszechnianie miejscowej sztuki ludowej;

4) dbanie o rozwój miejscowości Studzianka;

5) dbałość o stan cmentarza tatarskiego w Studziance;

6) popularyzacja tematyki tatarskiej;

7) ochrona środowiska naturalnego miejscowości Studzianka;

8) pomoc mieszkańcom Studzianki w trudnej sytuacji życiowej i materialnej w szczególności

bezrobotnym;

W ramach celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność nieodpłatną. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

1) organizowanie i prowadzenie, zajęć, szkoleń, imprez, obozów sportowych, turystycznych,
i kulturalnych oraz innych działań na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych;

2) szeroko rozumianą działalność kulturalną, w tym działania na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, historii, tradycji, obyczajów i dóbr kultury;

3) organizowanie i prowadzenie działań na rzecz rozwoju infrastruktury sołectwa Studzianka

4) działalność na rzecz upowszechniania turystyki, sportu i rekreacji oraz aktywnego wypoczynku mieszkańców,

5) popularyzację rolnictwa ekologicznego;

6) ochronę przyrody i krajobrazu;

7) wspieranie aktywnego uczestnictwa mieszkańców wsi w Unii Europejskiej,

8) promocję zdrowia i zdrowego stylu życia;

9) podejmowanie w ramach obowiązujących przepisów wszelkich przedsięwzięć związanych z rozwojem wsi.

10) dbanie o rozwój fizyczny społeczeństwa, szczególnie młodzieży

11) zapoznawanie się z dorobkiem kultury narodowej i twórcze zaangażowanie się w rozwój życia kulturalnego.

12) współpracę z organizacjami tatarskimi z kraju i zagranicy

13) propagowanie agroturystyki i wypoczynku na wsi

14) wspieranie działalności związanej z popularyzacja wiedzy historycznej

15) wzmacnianie przywiązania do tradycji

16) ochronę zabytków-dziedzictwa kultury wsi ze szczególnym uwzględnieniem cmentarza tatarskiego.

17) wydawanie publikacji związanych z działalnością Stowarzyszenia.

18) wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W 2021 roku Stowarzyszenie prowadziło następujące działania wypełniając swoje cele statutowe: 

  • 12 stycznia (wtorek) 2021 roku na antenie TVP Lublin o godz. 19:30 miała miejsce emisja reportażu Pani Profesor Nataszy Ziółkowskiej o Studziance w cyklu „Afisz kulturalny” prezentujący działania Stowarzyszenia.
  • W kalendarzu na 2021 rok tygodnika „Podlasianin” znalazły się piękne fotografie promujące nie tylko Studziankę ale i region. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć cmentarza tatarskiego, migawki z spływu kajakowego rzeką Zielawą z Pawłem Krywczukiem.
  • -6 lutego odbył się w Studziance test trasy na dystansie maratonu organizowany przez Stowarzyszenie. Wymagającą leśną trasę 42 km i 195 m najszybciej pokonał Paweł Gregorczyk z Terespola w czasie 3 godziny 20 minut. Mieszkaniec Studzianki Krzysztof Arseniuk w swoim debiucie osiągnął wynik 4 godziny 19 minut. Ponadto odbyła się rywalizacja na dystansie 5 km. W wydarzeniu udział wzięło ponad 100 osób z trzech województw.
  • W marcu 2021 roku Stowarzyszenie zorganizowało akcję Czysta Rzeka na rzece Zielawa w której udział w ciągu dwóch dni wzięło ponad 110 osób, Zebrnao blisko 6 ton śmieci.
  • Łukasz Węda wystąpił w programie „Wokół głowy” opowiadając o Studziance, działaniach i swoich zainteresowaniach u fryzjera.
  • 12 marca  minęła 342. rocznica nadania ziemi dla społeczności tatarskiej w Studziance przez króla Jana III Sobieskiego. 12.03.1679 aktem w Gronie król nadał ziemię w Studziance (położonej w kluczu łomaskim w ekonomii brzeskiej), Samuelowi Romanowskiemu i jego żonie Reginie z Kieńskich.
  • 20 marca w IX Cross Maratonie Jana Kulbaczyńskiego po ziemi piszczackiej i kodeńskiej startowali dwaj mieszkańcy Studzianki. Łukasz Węda z cza-sem 3 godziny 35 minut 40 sekund zajął 2 miejsce w kategorii wiekowej, 11 w ogólnej. Z kolei Krzysztof Arseniuk  z czasem 3:40:21 był trzeci w swojej grupie wiekowej, a 15 w open. W zawodach wystartowało 67 uczestników.  Bieg wygrał Jacek Chruściel z Międzyrzeca Podlaskiego z czasem 2:48
  • 27 marca kilkunastu mieszkańców Studzianki, w tym młodzież, wzięło udział w akcji Operacja Czysta rzeka Zielawa. W ramach działań sprzątaliśmy rzekę Zielawę od Jusak – Zarzeki do Łomaz oraz drogi dojazdowe do niej. Zebrane śmieci zostały przetransportowane pojazdem i przyczepą do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Łomazach.
  • 17 kwietnia 2021 organizowaliśmy akcję sprzątania rzeki Zielawy od Łomaz do Studzianki oraz dróg i poboczy w Studziance.
  • 23 kwietnia organizowany był bieg II Ultra Tatar na dystansie 50 km
  • 2 maja w ramach święta flagi przy cmentarzu tatarskim
    w Studziance odbyło się rocznicowe wspomnienie.
  • 22 maja organizowaliśmy po raz drugi bieg Tatarska Ekstremalna Piątka
  • 29 maja organizowaliśmy Dzień Dziecka
  • 25 czerwca Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka otrzymało nagrodę Starosty Bialskiego
  • 30 czerwca z inicjatywy Tomasza Malewicza przy pomocy Mateusza Brodackiego powstała nowa wiata na rowery i zadaszenie przy cmentarzu tatarskim w Studziance. Mieszkańcy Studzianki po raz kolejny wykazali się troską o nasz najcenniejszy zabytek nie szczędząc swoich umiejętności oraz wolnego czasu.
  • 1 lipca mieszkańcy Studzianki jak co roku oczyszczali w czynie społecznym z chaszczy oraz za-rośli cmentarz tatarski. Było też do uprzątnięcia sporo połamanych gałęzi
  • 10-11 lipca miało miejsce XIII Spotkanie z Kulturą Tatarską
    i Regionalną oraz X Bieg Tatarska Piątka
  • 17 lipca członkowie Stowarzyszenia zorganizowali  bieg z przeszkodami Tatarska Hardcorowa Siódemka.
  • 9 sierpnia odbyła się dla mieszkańców Studzianki i gminy Łomazy wycieczka Szlakiem Tatarskim. Udział w niej wzięło blisko 50 osób.
  • 16 sierpnia odbył się Tatarski Rajd Rowerowy śladami dawnych miejscowości tatarskich. Przejechaliśmy 30 km trasę po dawnych tatarskich miejscowościach ze Studzianki przez Ortel Królewski, Kościeniewicze, Wólkę Kościeniewicką, Grabowszczyznę, Koszoły kończąc w Muzeum Wsi Podlaskiej. W trakcie wyjazdu można było usłyszeć o tatarskiej historii regionu. W wydarzeniu udział wzięło ponad 50 osób.
  • 17 sierpnia organizowaliśmy w ramach wakacyjnych warsztatów łuczniczych organizowaliśmy Wakacyjny Turniej Łuczniczy, który wygrał Szymon Kożuchowski. Drugie miejsce zajął Adrian Niedźwiedź a trzeci był Janek Kożuchowski.
  • 18 sierpnia gościliśmy w Muzeum Wsi Podlaskiej Radio WNET, które nadawało na żywo program poranny ze Studzianki w którym opowiadaliśmy o Naszej miejscowości i kultywowaniu tradycji tatarskich.
  • 21 sierpnia 2021 roku odbył się jubileusz 10 lat funkcjonowania grupy śpiewaczej STUDZIANCZANIE zorganizowany przez Stowarzyszenie
  • 29 sierpnia 2021 na antenie TVP Dokument wyemitowany został reportaż z cyklu „Tatarzy Polscy WATAN znaczy ojczyzna” odc. 7 w którym zaprezentowana została Studzianka i cmentarz tatarski.
  • Krzysztof Lewczuk zajął 3 miejsce w konkursie fotograficznym „PROMUJEMY NASZĄ GMINĘ!” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach. jego fotografia „Mizar w Studziance” zyskała uznanie jury
  • 3 września Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance gościło w TVP 3 w programie „Zbieram więc jestem”
  • 12 września członkowie Stowarzzyszneia Wioleta Niedźwiedź zajęła 4 miejsce a pierwsze kategorii wiekowej w biegu na 5km, który odbył się w Białej Podlaskiej w ramach 10.Pikniku Biegowego Biała Biega. Uzyskała rezultat 22 minuty 22 sekundy co jest jej nowym rekordem życiowym. Krzysztof Kowalewski w marszu Nordic Walking na dystansie 5km podczas tych zawodów zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej z czasem 35 minut 20 sekund.
  • 15 września miało miejsce uroczyste upamiętnienie bitwy konfederatów barskich z Rosjanami na Głuchu jaka rozegrała się 15 września 1769 roku.
  • 25 września XIII Tatarski Turniej Łuczniczy wygrał Szymon Kożuchowski ze Studzianki z wynikiem 78 punktów. Tym samym jako pierwszy w 13-letniej edycji turnieju wygrał rok po roku. Jan Kożuchowski zaś wygrał kategorię juniorów. Wśród kobiet triumfowała… debiutantka Monika Jarzębska z Ortela Królewskiego, która decydujący pojedynek stoczyła z drugą Katarzyna Władyczuk z Wisznic. Najlepsi otrzymali puchary, medale i nagrody rzeczowe. Tegoroczne warsztaty łucznictwa oraz turniej zostały dofinansowane ze środków Gminy Łomazy w ramach zadania zleconego.
  • W okresie od kwietnia do września czynna była wypożyczalnia kajaków którą obsługiwaliśmy na rzekach Zielawa, Krzan i Lutnia oraz Klukówka. Organizowaliśmy warsztaty łucznicze raz w tygodniu.
  • 16 października po raz 10-ty odbyło się w Studziance międzypokoleniowe „Popołudnie Seniora”  zorganizowane przez Stowarzyszenie
  • Z inicjatywy Rady Sołeckiej przy wsparciu Gminy Łomazy z funduszu sołeckiego poprawiony został dojazd na cmentarz tatarski. Ponadto radni sołeccy i mieszkańcy użyczając własnego sprzętu, rozplantowali piach. Doły zostały zasypane piachem i zrównane.
  • 1 i 11 listopada w miejscach pamięci w Studziance zapłonęły znicze postawione przez członków Stowarzyszneia: cmentarz tatarski (mizar), meczecisko (pomnik z 1928 i tablica pamięci poległych), Szenejki (miejsce mordu z 1942) oraz Głuch (symboliczny pomnik, tych którzy zginęli w bitwie z czasów konfederacji barskiej 1769). Pamiętają nie tylko miejscowi. Sporo osób spoza regionu odwiedziło przede wszystkim cmentarz tatarski
  •  20 listopada organizowaliśmy w Studziance ultra maraton bieg na dystansie 66 km. Zmaganiom zawodników towarzyszyła rywalizacja na 33 km
  •  20 listopada zespół STUDZIANCZANIE wystąpił na uroczystości
    w Koszołach.
  • 12 grudnia członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze i Sympatycy w ramach podsumowania wieloletniej działalności na rzecz miejscowości uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Lublina. W trakcie wycieczki obejrzeli sztukę „Przygoda z ogrodnikiem” w Centrum Spotkania Kultur.  

Informacje dodatkowe:

  • W 2021 roku odbyły się 2 Walne Zebrania Członków i 8 posiedzeń Zarządu oraz 3 zebrania zwykłe. Podczas posiedzeń podjęto uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2021 podejmowanych działaniach oraz dokonywano podziału zadań i funkcji podczas organizowanych akcji.
  •  Stowarzyszenie w 2021 roku swoje działania oparło na składkach członkowskich, darowiznach od darczyńców, grantach, działalności odpłatnej, działalności gospodarczek oraz dotacjach otrzymywanych w ramach pozyskiwania funduszy.\
  • Stowarzyszenie obsłużyło 97 grup i wycieczek które przyjechały do Studzianki na zwiedzanie.
  • Stowarzyszenie wypożyczyło kajaki dla 1221 osób na rzeki Zielawa, Krzna i Klukówka.
  • Stowarzyszenie w 2021 roku złożyło 2 wnioski o dofinansowanie z czego 2 projekty zostały ocenione pozytywnie i zakwalifikowano je do realizacji. Podpisano 2 umowy o dofinansowanie
  • Każda działalność Stowarzyszenia była odnotowywana na stronie www.studzianka.eu i w lokalnych mediach.
  • Stowarzyszenie liczy 25 członków, 19 wolontariuszy i 39 sympatyków (stan na 31.12.2021.)