Sprawozdanie merytoryczne z działalności
Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka za 2018 rok
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka
Adres: Studzianka 42, 21-532 Łomazy,
adres: www.studzianka.eu
e-mail: stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl
Data wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 05.12.2007 r.
Numer KRS: 0000294546
Numer REGON: 060323498
NIP 5372488911
Dane członków zarządu:
Prezes zarządu – Łukasz Radosław Węda zam. w Studziance
Wiceprezes – Angelika Goławska zam. w Studziance
Skarbnik – Mirosława Jaśkiewicz zam. w Studziance
Sekretarz –Anita Kukawska zam. w Studziance
Celem działania Stowarzyszenia jest:
1) wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego i kulturalnego sołectwa Studzianka;
2) popularyzowanie przeszłości i tradycji związanych z miejscowością Studzianka;
3) upowszechnianie miejscowej sztuki ludowej;
4) dbanie o rozwój miejscowości Studzianka;
5) dbałość o stan cmentarza tatarskiego w Studziance;
6) popularyzacja tematyki tatarskiej;
7) ochrona środowiska naturalnego miejscowości Studzianka;
8) pomoc mieszkańcom Studzianki w trudnej sytuacji życiowej i materialnej w szczególności
bezrobotnym;
W ramach celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność nieodpłatną. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
1) organizowanie i prowadzenie, zajęć, szkoleń, imprez, obozów sportowych, turystycznych,
i kulturalnych oraz innych działań na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych;
2) szeroko rozumianą działalność kulturalną, w tym działania na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, historii, tradycji, obyczajów i dóbr kultury;
3) organizowanie i prowadzenie działań na rzecz rozwoju infrastruktury sołectwa Studzianka
4) działalność na rzecz upowszechniania turystyki, sportu i rekreacji oraz aktywnego wypoczynku mieszkańców,
5) popularyzację rolnictwa ekologicznego;
6) ochronę przyrody i krajobrazu;
7) wspieranie aktywnego uczestnictwa mieszkańców wsi w Unii Europejskiej,
8) promocję zdrowia i zdrowego stylu życia;
9) podejmowanie w ramach obowiązujących przepisów wszelkich przedsięwzięć związanych z rozwojem wsi.
10) dbanie o rozwój fizyczny społeczeństwa, szczególnie młodzieży
11) zapoznawanie się z dorobkiem kultury narodowej i twórcze zaangażowanie się w rozwój życia kulturalnego.
12) współpracę z organizacjami tatarskimi z kraju i zagranicy
13) propagowanie agroturystyki i wypoczynku na wsi
14) wspieranie działalności związanej z popularyzacja wiedzy historycznej
15) wzmacnianie przywiązania do tradycji
16) ochronę zabytków-dziedzictwa kultury wsi ze szczególnym uwzględnieniem cmentarza tatarskiego.
17) wydawanie publikacji związanych z działalnością Stowarzyszenia.
18) wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
W 2018 roku Stowarzyszenie prowadziło następujące działania wypełniając swoje cele statutowe:
- – O Studziance robi się coraz głośniej! W styczniu o pracach konserwatorskich i odkryciach na mizarze pisał czeski portal iDNES.cz.
- 27 stycznia w świetlicy Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zorganizowało zabawę choinkową z Mikołajem oraz animacje dla dzieci.
- 11 lutego Członek Stowarzyszenia Kamil „Czarny” Łukaszuk zajął trzecie miejsce w Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył się w Łomazach.
- 20 lutego Wolontariusz Stowarzyszenia Maciej Golba zajął I miejsce w kategorii poezja śpiewana podczas XIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Miłosnej, który odbył się w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. W drugiej kategorii recytatorskiej zajął III miejsce.
- 23 lutego Sympatyk Stowarzyszenia Szymon Kożuchowski – uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej w Łomazach i mieszkaniec Studzianki – zajął I miejsce w VI Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Żyję z pasją”, który odbył się w Piszczacu.
- W lutym 2018 Stowarzyszenie pozyskało kwotę 5,3 tyś. zł w otwartym konkursie ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie Wójta Gminy Łomazy. Fundusze zostaną przeznaczone na upowszechnianie kultury i tradycji (2,7 tyś.) oraz organizację biegu VII Tatarska Piątka (2,6 tyś.).
- 5 marca minęło dokładnie 10 lat od rozpoczęcia działalności Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka.
- 10 marca w Wisznicach odbył się IV Regionalny Konkurs Piosenki Rosyjskiej. Wolontariusz Stowarzyszenia Maciej Golba -mieszkaniec Studzianki oraz uczeń VII klasy SP w Łomazach – prezentując swoje ponadprzeciętne zdolności, zajął w tym konkursie II miejsce.
- 12 marca minęła 339. rocznica nadania ziemi społeczności tatarskiej w Studziance przez króla Jana III Sobieskiego. W 1679 aktem w Gronie król przekazał ziemię w Studziance Samuelowi Romanowskiemu i jego żonie Reginie z Kieńskich. Od tego czasu datuje się osadnictwo tatarskie na Południowym Podlasiu. Członkowie Stowarzyszenia w marszu na miejscowy mizar oddali hołd pochowanym. Zapalono znicze i wysłuchano prelekcji Łukasza Wędy na temat osadnictwa tatarskiego.
- -17 marca Łukasz Węda startował w VI Cross Maratonie Jana Kulbaczyńskiego po ziemi piszczackiej i kodeńskiej. W rywalizacji na dystansie 42,195 km mieszkaniec Studzianki uzyskał czas 3 godziny 40 minut, zajmując 6 miejsce w klasyfikacji generalnej i 2 miejsce wśród mieszkańców powiatu.
- 25 marca Łukasz Węda startował w 13 PZU Półmaratonie Warszawskim. Na dystansie ponad 21 km osiągnął wynik 1 godzina 25 minut 40 sekund zajmując 545 miejsce. Do rywalizacji przystąpiło ponad 13 tys. zawodników.
- 14 kwietnia sympatycy Stowarzyszenia Państwo Krystyna i Eugeniusz Kukawscy otrzymali za pośrednictwem Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego medale za długoletnie pożycie małżeńskie od Prezydenta RP i list gratulacyjny Wojewody Lubelskiego, jako jedna z 11 par świętujących jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Uroczystość odbyła się w GOK-u w Łomazach.
- 14. kwietnia w świetlicy w Studziance odbyło się Wiosenne Spotkanie z piosenką ludową zorganizowane przez Sttowarzyszenie. Wystąpiły grupy śpiewacze: Luteńka z Koszoł, Poranna Rosa z Korczówki, Kaczeńce z Czosnówki, Bokinczanka, Razem z Tucznej oraz Studzianczanie.
- 30 kwietnia Łukasz Węda brał udział w 33. Haspa Maratonie w Hamburgu. W zawodach wystartowało 14230 zawodników z całego świata. Z wynikiem 3 godziny 13 minut 32 sekundy zajął 682 miejsce na ponad 14 tyś. zawodników z całego świata, którzy ukończyli ten bieg.
- 1 maja odbył się spływ kajakowy rzeką Zielawą z Wisznic do Studzianki. Grupa 35 osób wzięła udział w naszym pierwszym tegorocznym spływie. Wydarzenie rozpoczęliśmy od zwiedzania miejscowego cmentarza tatarskiego. Następnie udaliśmy się do Rossosza, gdzie po krótkim szkoleniu rozpoczęliśmy spływ.
- 3 maja odbył się spływ kajakowy rzeką Zielawą z Rossosza do Studzianki.
- 13 maja członek Stowarzyszenia Kamil „Czarny” Łukaszuk strzelił bramkę w wyjazdowym meczu Niwy Łomazy z LKS Milanów. Na bramce zagrał Paweł Krywczuk.
- 13 maja Łukasz Węda przebiegł jako pacemaker VI Maraton Lubelski. Dystans 42 km i 195 metrów pokonał w czasie 3 godzin 59 minut 36 sekund.
- W maju Studziankę odwiedziło kilka grup, m.in. przedstawiciele delegacji z Brześcia i Oberhavel z Niemiec (miasto partnerskie powiatu bialskiego). Goście byli bardzo zainteresowani tatarskim cmentarzem. Na koniec wycieczki nie mogło zabraknąć strzelania z łuku. Inna grupa turystów, czyli młodzież z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Białej Podlaskiej brała udział w grze terenowej i pływała kajakiem po Zielawie.
- 3 czerwca OSP Studzianka zajęła trzecie miejsce w międzygminnych zawodach sportowo-pożarniczych w Sosnówce. W skaldzie teamu byli członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Krzysztof Fuks, Sebastian i Konrad Bojarczuk, Przemysław Kowaleńko, Daniel Popławski, Tomasz Malewicz, Mateusz Brodacki, Cezary Kukawski, Paweł Krywczuk.
- 10 czerwca Wolontariusz Stowarzyszenia Maciej Golba zaśpiewał na scenie podczas II Disco Weekendu w Piszczacu.
- 24 czerwca odbył się 3 spływ kajakowy rzeką Zielawą. Udział w wydarzeniu wzięło blisko 50 uczestników ze Studzianki, Łomaz, Ortela Królewskiego i Lublina
- 27 czerwca Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka wraz z Partnerami: Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną i Aktywnym Wypoczynkiem zorganizowało imprezę promującą województwo lubelskie oraz szlak Green Velo, czyli Spływ kajakowy rzeką Bug ze Sławatycz do Jabłecznej.
- Mieszkańcy Studzianki pod przewodnictwem sołtysa Dariusza Kukawskiego i członkowie Stowarzyszenia po raz kolejny uporządkowali i posprzątali miejscowy cmentarz tatarski. W pracach udział wzięło ponad 20 osób, które kosiły trawę, wyrywały krzaki i porządkowały teren nekropolii. Wszystkie prace udało się wykonać w ciągu jednego dnia
- 1 lipca Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zorganizowało 4. spływ kajakowy z okazji 10-lecia działalności organizacji. Popłynęliśmy rzeką Krzną z Kijowca do Nepli. Udział w spływie wzięło 36 osób.
- 8 lipca członek Stowarzyszenia Paweł Krywczuk został wybrany najlepszym bramkarzem podczas turnieju piłkarskiego w Rossoszu. Jego drużyna Orlik Łomazy, w której grał także Kamil „Czarny” Łukszuk wygrała te zawody.
- 7 lipca grupa śpiewacza „Studzianczanie” wystąpiła w Ortelu Królewskim podczas IX Biesiady Ortelskiej.
- 8 lipca grupa śpiewacza „Studzianczanie” wystąpiła w Łomazach podczas Łomaskiego Festiwalu Kultury.
- W dniach 14-15 lipca roku odbyło się po raz dziesiąty w Studziance Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną.
- 5 sierpnia zorganizowaliśmy spływ kajakowy rzeką Zielawą i Krzną z Ortela Królewskiego do Kijowca, w którym udział wzięło ponad 30 uczestników.
- 14 sierpnia jak, co roku, przez Studziankę przeszła piesza pielgrzymka idąc z Łomaz do Kodnia. Pątnicy zostali ugoszczeni w świetlicy przez mieszkańców Studzianki i Stowarzyszenie.
- 26 sierpnia w Łomazach miało miejsce Gminne Święto Plonów. Studzianka po raz jedenasty wzięła w nich udział. Dzięki zaangażowaniu sołtysa Dariusza Kukawskiego, Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, grupy śpiewaczej „Studzianczanie”, Muzeum Wsi Podlaskiej, Witolda Kowalewskiego i mieszkańców miejscowości przygotowaliśmy okazałe stoisko oraz wieniec dożynkowy. Jak co roku, stoisko promujące Naszą miejscowość odwiedzały tłumy. Gospodynie serwowały potrawy tatarskie i regionalne.
- 26 sierpnia członake Stowarzyszenia Paweł Bojarczuk strzelił bramkę dla Niwy Łomazy w wygranym meczu 3-1 z Twierdzą Kobylany na inaugurację Bialskopodlaskiej A klasy.
- 2 września mieszkańcy Studzianki i członkowie Stowarzyszenia przygotowali stoisko promocyjne gminy Łomazy podczas Powiatowych Dożynek w Drelowie. Ekspozycja zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najlepiej promujące się w powiecie bialskim. Ponadto wolontariusze organizacji Iwona Kożuchowska oraz Małgorzata Kaczan zostały wyróżnione w konkursie „Nasz chleb najlepszy”.
- 2 września członek Stowarzyszneia Kamil Czarny Łukaszuk strzelił bramkę dla Niwy Łomazy w wygranym meczu 7-1 z Perłą Sławatycze w Bialskopodlaskiej A klasy.
- 8 września zorganizowaliśmy spływ kajakowy rzeką Krzną z Kijowca do Nepli na dystansie 16km w którym udział wzięło blisko 20 uczestników.
- 9 września grupa śpiewacza „Studzianczanie” wystąpiła w Międzyrzecu Podlaskim podczas Festiwalu Sękaczy
- 23 września członek Stowarzyszenia Tomasz Krywczuk z czasem 19 minut 33 sekundy zajął piąte miejsce w IV Biegu po zdrowie, który odbył się w Piszczacu. Z kolei Łukasz Węda zajął w tych samych zawodach 16 m-ce z czasem 21:55. Zawody wygrał Marek Jaroszuk z Łomaz (czas 17:40). W zawodach Nordic Walking na dystansie 5 km trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Wiesław Węda.
- 29 września Łukasz Węda zajął 16 miejsce w II Leśnym bieg po Zdrowie w Holi k. Białej Podlaskiej na dystansie 6 km, osiągając czas 26 minut 5 sekund. Zawody ukończył 63 zawodników.
- 30 września odbył się w Studziance X Tatarski Turniej Łuczniczy.
- We wrześniu Studziankę odwiedziły liczne wycieczki m.in. 50-osobowa wycieczka z Łowicza, gimnazjalistów z Warszawy czy z Lokalnej Grupy Działania „Zapiecek” z Radzynia Podlaskiego w ramach dobrych praktyk.
- 4 października Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zostało wyróżnione Pamiątkowym Medalem Województwa Lubelskiego na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.
- 6 października grupa śpiewacza „Studzianczanie” wystąpiła w Tucznej na Wieczorze Piosenki Biesiadnej.
- 6 października Studziankę odwiedziły dzieci i wychowawcy ze Szkoły Podstawowej w Sosnówce w ramach rajdu z okazji 100 lat odzyskania niepodległości. Młodzi rowerzyści zwiedzali tatarski cmentarz. Jego historię i specyfikę przybliżył im Łukasz Węda. W budynku po szkole, czyli na tzw. meczecisku, dzieci obejrzały wystawy autorstwa Sławomira Hordejuka o społeczności tatarskiej i Studziance oraz zobaczyły drewniane prace Mariana Demczuka.
- 13 października w Łomazach odbył się jubileusz 30-lecia Strażackiej Orkiestry Dętej w Łomazach. Z tej okazji odznaką Zasłużony dla Powiatu Bialskiego odznaczony został wolontariusz Stowarzyszenia Edward Serhej – członek orkiestry ze Studzianki. Srebrny medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał inny mieszkaniec Studzianki-Krzysztof Golba. Odznaczaniem za wysługę 10 lat działalności w orkiestrze wyróżniona została Ewa Golba.
- 16 października Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zostało laureatem konkursu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”. Grant „Powrót do przeszłości” złożony przez organizację uzyskał dofinansowanie w wysokości 7 500 zł i dotyczyć będzie poprawy estetyki 3 przystanków autobusowych w Studziance.
- 18 października, przy okazji wizytacji mizaru w Zastawku, do Studzianki przyjechał Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz – Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Spotkał się z prezesem stowarzyszenia Łukaszem Wędą. Podczas spotkania zostały omówione efekty Konserwacji zabytkowych nagrobków na miejscowej nekropolii. W trakcie wizyty Mufti zadeklarował wsparcie przy powstającym zbiorze bibliotecznym, poświęconym społeczności tatarskiej.
- 20 października w świetlicy w Studziance odbyło się po raz ósmy Popołudnie Seniora zorganizowane przez Stowarzyszenie.
- 25 października odbył się na cmentarzu tatarskim w Studziance odbiór prac konserwatorskich. Udział wzięli w nich prof. Janusz Smaza, Dorota Dzięga z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie (Delegatura w Białej Podlaskiej), Piotr Owczarek – asystent konserwatora, Jan Rosiak – koordynator prac z ramienia Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i przedstawiciele Stowarzyszenia-Mirosława Jaśkiewicz i Łukasz Węda.
- 23 października wolontariusz Stowarzyszenia Szymon Kożuchowski zajął drugie miejsce podczas gminnego konkursu historycznego pod hasłem „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Quiz odbył się w szkole w Łomazach.
- 25 października Maciej Golba uczestniczył w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Jana Pawła II pod patronatem honorowym Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej oraz Wójta Gminy Piszczac, który odbył się w Zespole Placówek Oświatowych w Piszczacu. Nasz utalentowany mieszkaniec otrzymał pierwsze wyróżnienie.
- 27 października Łukasz Węda zajął 22 miejsce w III Nocnym Biegu na lotnisku
w Białej Podlaskiej na dystansie 5 km, osiągając czas 20 minut 39 sekund. Zawody ukończyło 239 zawodników.). członkowie Stowarzyszenia Krzysztof Arseniuk, Leszek Olichwirowicz oraz Łukasz Węda oczyścili pomnik niepodległościowy znajdujący się przy budynku po szkole. - Młodzież ze Studzianki wolontariusze Stowarzyszenia Maciej Golba, Szymon Kożuchowski, Klaudia Mackiewicz, Klaudia Mackiewicz, Maciej Golba, Dominik Mackiewicz i Szymon Kożuchowski uporządkowali teren wokół studzińskiego pomnika.
- 10 listopada grupa śpiewacza „Studzianczanie” wystąpiła w Kopytniku na koncercie z okazji 100-lecia odzyskania wolności.
- 11listopada grupa śpiewacza „Studzianczanie” wystąpiła na koncercie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Łomazach –
- 1 listopada Tomasz Krywczuk zajął 280 miejsce w 30. Biegu Niepodległości w Warszawie, osiągając bardzo dobry czas 37 minut 49 sekund. W rywalizacji udział wzięło blisko 17 tyś osób.
- 11 listopada w 100-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie Studzianki w miejscach pamięci zapłonęły znicze. Mieszkańcy pamiętają o tatarskim cmentarzu, pomniku przy budynku poszkolnym z 1928 roku postawionym przez mieszkańców w 10-tą rocznicę odzyskania wolności i tablicy poświęconej mieszkańcom zamordowanym podczas II wojny światowej. Pamiętamy też o „Głuchu” – miejscu bitwy z 1769 roku.
- 16 listopada Łukasz Węda wygłosił prelekcję pt.” „Co kryje cmentarz tatarski w Studziance”, która odbyła się w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. W spotkaniu uczestniczyło liczne grono słuchaczy.
- 17 listopada grupa śpiewacza „Studzianczanie” wystąpiła w Dąbrowicy Dużej (gm. Tuczna) na IV Spotkaniu z Piosenką Biesiadną.
- 24 listopada w Studziance odbył się V Przegląd Pieśni Patriotycznej i Biesiadnej „Ocalić od zapomnienia” zorganizowany przez Stowarzyszenie.
- 27 listopada wolontariusz Maciej Golba zajął pierwsze miejsce w IV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Utworów Adama Mickiewicza, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiej.
- 28 listopada przedstawiciele stowarzyszenia Łukasz Węda i Mirosław Węda na zaproszenie Fundacji „ORLEN – DAR SER-CA” uczestniczyli w gali programu „Moje miejsce na Ziemi”, która odbyła się w Warszawie.
- 1 grudnia grupa śpiewacza „Studzianczanie” wystąpiła w Żeszczynce (gm. Sosnówka), podczas uroczystości 10-lecia Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.
- 9 grudnia Tomasz Krywczuk zajął 27 miejsce w biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden podczas Grand Prix Warszawy, osiągając czas 18 minut 28 sekund. W rywalizacji udział wzięło 564 osób.
Informacje dodatkowe:
- W 2018 roku odbyły się 2 Walne Zebrania Członków i 7 posiedzeń Zarządu oraz 4 zebrania zwykłe. Podczas posiedzeń podjęto uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2018 podejmowanych działaniach oraz dokonywano podziału zadań i funkcji podczas organizowanych akcji.
- Stowarzyszenie prowadzi drużynę łucznicza oraz wspiera zespół śpiewaczy „Studzianczanie”
- Stowarzyszenie w 2018 roku swoje działania oparło na składkach członkowskich, darowiznach od darczyńców, grantach, działalności odpłatnej, działalności gospodarczej oraz dotacjach otrzymywanych w ramach pozyskiwania funduszy.
- Stowarzyszenie obsłużyło 47 grup i wycieczek które przyjechały do Studzianki na zwiedzanie.
- Stowarzyszenie w 2018 roku złożyło 4 wnioski o dofinansowanie z czego 2 projekty zostały ocenione pozytywnie i zakwalifikowano je do realizacji. Podpisano 2 umowy o dofinansowanie
- Każda działalność Stowarzyszenia była odnotowywana na stronie www.studzianka.pl i w lokalnych mediach.
- Stowarzyszenie liczy 20 członków, 12 wolontariuszy i 16 sympatyków (stan na 31.12.2018.)